O‘zbekiston va AQSh 35 milliard dollarlik bitim imzoladi
AQSh prezidenti Donald Tramp O‘zbekiston bilan muhim savdo-iqtisodiy bitim imzolanganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xabarni u o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida e’lon qilgan. Bitimga ko‘ra, kelgusi uch yil davomida O‘zbekiston AQShning bir qator strategik sohalariga, jumladan, foydali qazilmalar, aviatsiya, avtomobil qismlari ishlab chiqarish, infratuzilma, qishloq xo‘jaligi, energetika, kimyo va axborot texnologiyalari yo‘nalishlariga qariyb 35 milliard dollar sarmoya kiritishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, keyingi o‘n yil ichida bu ko‘rsatkich 100 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Tramp o‘z bayonotida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevni “yuksak hurmatli davlat rahbari” deb atab, unga minnatdorlik bildirgan.
Shuningdek, u ikki mamlakat o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlikni orziqib kutayotganini ta’kidlagan. Mazkur kelishuv O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

Узбекистан и США подписали сделку на 35 миллиардов долларов
Президент США Дональд Трамп объявил о подписании важного торгово-экономического соглашения с Узбекистаном. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это сообщение он опубликовал на своей странице в социальной сети. Согласно соглашению, в течение следующих трех лет Узбекистан планирует инвестировать около 35 миллиардов долларов в ряд стратегических отраслей США, включая полезные ископаемые, авиацию, производство автомобильных комплектующих, инфраструктуру, сельское хозяйство, энергетику, химию и информационные технологии.
Кроме того, ожидается, что в течение следующих десяти лет этот показатель превысит 100 миллиардов долларов. В своем заявлении Трамп назвал президента Узбекистана Шавката Мирзиёева «высокоуважаемым государственным лидером» и выразил ему благодарность.
Также он подчеркнул, что с нетерпением ожидает долгосрочного и эффективного сотрудничества между двумя странами. Ожидается, что данное соглашение выведет торгово-экономические отношения между Узбекистаном и США на новый уровень.
Это будет способствовать обеспечению еще более прочного сотрудничества между двумя государствами. Источник: One.uz