O‘zbekistonda onalar o‘limi 25 foizga kamaydi
2025 yil noyabr oyining boshiga kelib, O‘zbekistonda onalar o‘limi holatlari 25 foizga kamaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Basitxonova ma’lum qildi. Ushbu ijobiy natija Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan amalga oshirilgan "Hayotning sog‘lom boshlanishi — farovon kelajak garovi" dasturi doirasida qayd etilgan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yil oxiriga qadar bu ko‘rsatkich 30 foizga yetishi mumkin. Basitxonovaning ta’kidlashicha, onalar o‘limining kamayishiga bir nechta omillar sabab bo‘lgan.
Jumladan, onalar orasida kasalliklarni erta aniqlash ishlari yo‘lga qo‘yilgan, shuningdek, homiladorlik davrida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish bo‘yicha keng ko‘lamli tadbirlar o‘tkazilgan. Ushbu yondashuvning natijasida sog‘liqni saqlash tizimida sezilarli ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
Mutaxassislar bu boradagi ishlarni davom ettirishni rejalashtirmoqda. Onalar va bolalar salomatligini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar mamlakatda sog‘lom avlodni shakllantirishda muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане смертность матерей снизилась на 25 процентов
К началу ноября 2025 года случаи смертности матерей в Узбекистане снизились на 25 процентов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщила заместитель министра здравоохранения Элмира Баситхонова. Этот положительный результат был зафиксирован в рамках программы Всемирной организации здравоохранения «Здоровое начало жизни — залог благополучного будущего».
По мнению специалистов, к концу года этот показатель может достичь 30 процентов. По словам Баситхоновой, снижение смертности матерей обусловлено несколькими факторами.
В частности, среди матерей была налажена ранняя диагностика заболеваний, а также проведены масштабные мероприятия по пропаганде здорового образа жизни во время беременности. В результате такого подхода в системе здравоохранения наблюдаются значительные положительные изменения.
Специалисты планируют продолжать работу в этом направлении. Меры по улучшению здоровья матерей и детей имеют важное значение для формирования здорового поколения в стране.