O‘zbekiston terma jamoasiga ispan oshpaz va nutritsiolog jalb qilindi
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi (O‘FA) milliy terma jamoaning 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarligini yanada yaxshilash maqsadida yangi tashabbusni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda tashkilot matbuot xizmati xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, jamoa shtabiga Ispaniyadan tajribali bosh oshpaz va sport nutritsiologi jalb etilgan.
Ularning vazifasi futbolchilarning sog‘lom va muvozanatli ovqatlanishini ta’minlash, tiklanish jarayonlarini tezlashtirish hamda umumiy jismoniy tayyorgarlikni yaxshilashdan iborat. O‘FAning ma’lumotiga ko‘ra, ushbu dastur futbolchilar uchun individual ovqatlanish rejimini ishlab chiqishga qaratilgan.
Ratsion har bir futbolchining organizm ehtiyojlariga mos ravishda tuziladi. Bu esa o‘yinchilarning maydondagi chidamliligini oshirish, shuningdek, jismoniy tiklanish jarayonlarini tezlashtirish imkonini beradi.
Shuningdek, noyabr oyida O‘zbekiston milliy terma jamoasi Dubayda FIFA kunlari doirasida tashkil etiladigan xalqaro o‘rtoqlik turnirida ishtirok etadi. Turnirda O‘zbekiston, Eron, Misr va Kabo-Verde terma jamoalari o‘z imkoniyatlarini sinab ko‘radi.
Uchrashuvlar “Hazza bin Zayd” stadionida bo‘lib o‘tadi. Eslatib o‘tamiz, yaqinda O‘zbekiston terma jamoasining sobiq bosh murabbiyi Timur Kapadze lavozimini tark etgani haqida xabar berilgan edi.
Yangi mutaxassislarning jalb etilishi jamoaning tayyorgarlik darajasini oshirishi va 2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘l olish maqsadiga xizmat qilishi kutilmoqda.

В сборную Узбекистана привлечены испанский шеф-повар и нутрициолог
Ассоциация футбола Узбекистана (УФА) реализовала новую инициативу с целью дальнейшего улучшения подготовки национальной сборной к чемпионату мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила пресс-служба организации. Известно, что в штаб команды привлечены опытный главный повар и спортивный нутрициолог из Испании.
Их задача — обеспечить здоровое и сбалансированное питание футболистов, ускорить процессы восстановления и улучшить общую физическую подготовку. По данным УФА, эта программа направлена на разработку индивидуального режима питания для игроков.
Рацион составляется с учетом потребностей организма каждого футболиста. Это позволяет повысить выносливость игроков на поле, а также ускорить процессы физического восстановления.
Кроме того, в ноябре национальная сборная Узбекистана примет участие в международном товарищеском турнире, который пройдет в Дубае в рамках дней ФИФА. В турнире примут участие сборные Узбекистана, Ирана, Египта и Кабо-Верде.
Матчи пройдут на стадионе «Хазза бин Зайд». Напомним, недавно сообщалось об уходе с поста главного тренера сборной Узбекистана Тимура Кападзе.
Привлечение новых специалистов ожидается повысит уровень подготовки команды и будет способствовать достижению цели — выходу на чемпионат мира 2026 года.