Ish vaqtidan tashqari mehnat tartibi o‘zgardi
O‘zbekistonda ish vaqtidan tashqari mehnat uchun haq to‘lash tartibi yangilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan imzolangan yangi qonun (O‘RQ–1095, 2025 yil 11 noyabr) mehnat munosabatlarini takomillashtirish va xodimlarning huquqlarini mustahkamlashga qaratilgan. Bu haqda *Norma.uz* xabar berdi.
Yangi qonunga ko‘ra, xususiy bandlik agentliklari faoliyatida bir qator imkoniyatlar yaratildi. Endilikda ular kasbiy va xorijiy tillar bo‘yicha o‘quv kurslarini tashkil etishi, chet eldagi ish beruvchilar bilan hamkorlik qilishi va o‘z depozit mablag‘larini mustaqil boshqarishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, ish vaqtidan tashqari mehnatga oid avvalgi cheklov bekor qilindi. Ilgari Mehnat kodeksida bu holat yiliga 120 soatdan oshmasligi belgilangan edi.
Yangi tartibga ko‘ra, ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi kelishuv asosida bu soatlar cheklanmaydi. Ish vaqtidan tashqari mehnat uchun haq to‘lash miqdori ham yangicha tartibda belgilandi.
Dastlabki ikki soat uchun kamida 1,5 barobar, ikki soatdan ortiq ishlagan taqdirda esa kamida 2 barobar miqdorda maosh to‘lanadi. Mutaxassislarning fikricha, ushbu o‘zgarishlar mehnat munosabatlarining shaffofligini oshirish, xodimlarning huquqlarini himoya qilish va xususiy bandlik tizimining samaradorligini kuchaytirishga xizmat qiladi.

Внеурочный режим работы изменился
Новый закон, подписанный Президентом (Закон УРК–1095 от 11 ноября 2025 года), направлен на совершенствование трудовых отношений и укрепление прав работников. Об этом сообщает *Norma.uz*.
Согласно новому закону, для частных агентств занятости созданы новые возможности. Теперь они могут организовывать учебные курсы по профессиональным и иностранным языкам, сотрудничать с работодателями за рубежом и самостоятельно управлять своими депозитными средствами.
Кроме того, отменены прежние ограничения, касающиеся сверхурочной работы. Ранее в Трудовом кодексе было установлено, что такой режим не должен превышать 120 часов в год.
По новому порядку, на основании соглашения между работодателем и работником эти часы не ограничиваются. Размер оплаты за сверхурочную работу также установлен по новой системе.
За первые два часа оплата должна быть не менее чем в 1,5 раза выше обычной, а при работе свыше двух часов — не менее чем в 2 раза. По мнению специалистов, эти изменения способствуют повышению прозрачности трудовых отношений, защите прав работников и повышению эффективности системы частной занятости.