Belgiya Toshkentda elchixona ochishga tayyorlanmoqda
Bu haqda mamlakat tashqi ishlar vaziri Maksim Prevo ma’lum qilgan. Ushbu qadam Belgiya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Belgiyaning tashqi ishlar vazirligi ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo strategik ahamiyatga ega hudud sifatida baholanib, mintaqadagi ishtirokni kuchaytirish milliy manfaatlar doirasida ko‘rilmoqda. Maksim Prevo o‘z bayonotida diplomatik vakolatxonalar tarmog‘ining xalqaro maydonda Belgiyaning manfaatlarini himoya qilishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
U zamonaviy geosiyosiy sharoitda bu tarmoqning yanada faol va samarali bo‘lishi zarurligini ta’kidladi. Belgiya tashqi ishlar vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, Transkaspiy koridori orqali Yevropa va Osiyoni bog‘laydigan yangi logistika yo‘nalishlari aynan O‘zbekiston ishtirokida shakllanmoqda.
Belgiya bu jarayonda faol ishtirokni strategik investitsiya sifatida ko‘radi. Mutaxassislar fikricha, Toshkentda elchixona ochilishi Belgiya uchun mintaqadagi siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni yaqindan kuzatish, yangi hamkorlik imkoniyatlarini aniqlash va xavflarni baholash imkonini beradi.
Ushbu qaror O‘zbekiston va Yevropa davlatlari o‘rtasidagi aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. Ma’lumot manbasi: One.uz.

Бельгия готовится открыть посольство в Ташкенте
Об этом сообщил министр иностранных дел страны Максим Прево. Этот шаг предпринимается с целью расширения сотрудничества между Бельгией и Центральной Азией.
Министерство иностранных дел Бельгии подчёркивает, что Центральная Азия рассматривается как регион стратегического значения, и усиление участия в регионе рассматривается в рамках национальных интересов. Максим Прево в своём заявлении отметил, что сеть дипломатических представительств имеет важное значение для защиты интересов Бельгии на международной арене.
Он подчеркнул необходимость того, чтобы эта сеть была более активной и эффективной в современных геополитических условиях. По данным Министерства иностранных дел Бельгии, новые логистические маршруты, связывающие Европу и Азию через Транскаспийский коридор, формируются именно с участием Узбекистана.
Бельгия рассматривает активное участие в этом процессе как стратегическую инвестицию. По мнению экспертов, открытие посольства в Ташкенте позволит Бельгии внимательно отслеживать политические и экономические процессы в регионе, выявлять новые возможности для сотрудничества и оценивать риски.
Ожидается, что это решение выведет отношения между Узбекистаном и европейскими странами на новый уровень. Источник информации: One.uz.