Markaziy Osiyo sammitida Ozarbayjon a’zo bo‘ldi
Ushbu tarixiy tadbir O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazildi. Unda Ozarbayjon, Tojikiston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston davlat rahbarlari ishtirok etdi.
Sammit davomida Ozarbayjon Respublikasining mazkur formatga to‘la huquqli a’zo sifatida qo‘shilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Sammitda ishtirok etgan mamlakatlar yetakchilari mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdilar.
Uchrashuv yakunida davlatlar o‘rtasida ko‘p tomonlama hujjatlar imzolandi. Bu hujjatlar mintaqaviy barqarorlik va taraqqiyotni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
15-noyabr kuni sammit doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon bilan alohida uchrashuvlar o‘tkazdi. Shu kuni Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev davlat tashrifi doirasida asosiy tadbirlarda ishtirok etdi.
Sammitning rasmiy qismi yakunlangandan so‘ng, O‘zbekiston Prezidenti mehmon davlat rahbarlarini “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida samimiy kuzatib qo‘ydi. Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Ozarbayjon Prezidentlari o‘z yurtlariga jo‘nab ketdilar.
Bugun, 17-noyabr kuni Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning mamlakatimizga davlat tashrifi doirasidagi asosiy tadbirlar bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan. Mazkur tashrif mintaqaviy munosabatlarni mustahkamlashda yana bir muhim qadam hisoblanadi.

На саммите Центральной Азии Азербайджан стал членом
Это историческое мероприятие прошло под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. В нем приняли участие главы Азербайджана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и Казахстана.
В ходе саммита было принято решение о полном членстве Азербайджанской Республики в данном формате. Лидеры стран-участниц выдвинули важные инициативы по дальнейшему развитию регионального сотрудничества.
По итогам встречи были подписаны многосторонние документы между государствами. Эти документы имеют важное значение для обеспечения региональной стабильности и развития.
15 ноября в рамках саммита Президент Республики Узбекистан провел отдельные встречи с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым и Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном. В тот же день Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в рамках государственного визита принял участие в основных мероприятиях.
После официальной части саммита Президент Узбекистана тепло проводил глав государств гостей в международном аэропорту «Ташкент-Хумо». Президенты Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Азербайджана отправились в свои страны.
Сегодня, 17 ноября, запланированы основные мероприятия в рамках государственного визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в нашу страну. Этот визит является еще одним важным шагом в укреплении региональных отношений.