O‘zbekiston Janubi-Sharqiy Osiyo bilan hamkorlikni kuchaytiradi
O‘zbekiston Janubi-Sharqiy Osiyoda do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimga qo‘shiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kuala-Lumpurda bo‘lib o‘tgan ASEANga a’zo davlatlar tashqi ishlar vazirlari uchrashuvida qaror qabul qilindi. Mazkur bitim O‘zbekistonning Janubi-Sharqiy Osiyo mintaqasi bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Janubi-Sharqiy Osiyoda do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim ilk bor 1976 yil 24 fevralda Indoneziyaning Bali shahrida imzolangan. Ushbu hujjat mintaqadagi davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy tamoyillarini belgilaydi.
Jumladan, qonuniylikka rioya qilish, tinchlikni mustahkamlash hamda kelib chiqadigan nizolarni oqilona va moslashuvchan choralar bilan hal qilish kabi prinsiplar bitim asosida mustahkamlangan. O‘zbekistonning mazkur hujjatga qo‘shilishi xalqaro hamkorlikni kengaytirish va yangi investitsion imkoniyatlarni jalb etishda muhim qadam bo‘lib, mamlakatning mintaqadagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан укрепляет сотрудничество с Юго-Восточной Азией
Узбекистан присоединится к Соглашению о дружбе и сотрудничестве в Юго-Восточной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято на встрече министров иностранных дел государств-членов АСЕАН, которая прошла в Куала-Лумпуре. Данное соглашение будет способствовать дальнейшему развитию торгово-экономических и инвестиционных связей Узбекистана с регионом Юго-Восточной Азии.
Соглашение о дружбе и сотрудничестве в Юго-Восточной Азии было впервые подписано 24 февраля 1976 года в городе Бали, Индонезия. Этот документ определяет основные принципы сотрудничества между странами региона.
В частности, в соглашении закреплены такие принципы, как соблюдение законности, укрепление мира и разрешение возникающих споров разумными и гибкими мерами. Присоединение Узбекистана к данному документу является важным шагом в расширении международного сотрудничества и привлечении новых инвестиционных возможностей, а также способствует укреплению позиций страны в регионе.