O‘zbekistonning JSTga qo‘shilish muzokaralari yakunlanmoqda
O‘zbekistonning Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishi bo‘yicha Rossiya bilan olib borilgan muzokaralar yakunlanish arafasida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Administratsiyasi vakili Azizbek Uronov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar o‘tgan hafta davomida o‘tkazilgan va asosiy masalalar bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Hozirda faqat ayrim texnik masalalar yakuniy ko‘rib chiqish va tasdiqlash jarayonida. Ushbu jarayon yakunlangach, Rossiya bilan muzokaralar to‘liq tugallanishi kutilmoqda.
Muzokaralar rasman yil oxirida Shveysariyaning Jeneva shahrida o‘tkaziladigan JST kengashi yig‘ilishida yakunlanishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish uchun Tayvan bilan ham so‘nggi muzokaralarni o‘tkazishi lozim.
Ma’lumki, Rossiya 2012 yilning avgust oyida JSTga rasmiy a’zo bo‘lgan. Uning tashkilotga qo‘shilishi 18 yil davom etgan muzokaralardan so‘ng amalga oshirilgan.
Tayvan esa 2002 yil boshida JSTga a’zo bo‘lgan. O‘zbekistonning tashkilotga qo‘shilishi esa mamlakat uchun xalqaro savdo munosabatlarini kengaytirishda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

Переговоры о присоединении Узбекистана к ВТО завершаются
Переговоры Узбекистана с Россией о вступлении в Всемирную торговую организацию (ВТО) находятся на завершающей стадии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил представитель Администрации Президента Азизбек Уронов. По его словам, переговоры проходили на прошлой неделе, и достигнуто соглашение по основным вопросам.
В настоящее время рассматриваются и утверждаются лишь некоторые технические вопросы. После завершения этого процесса ожидается полное завершение переговоров с Россией.
Официальное завершение переговоров планируется на заседании совета ВТО, которое пройдет в конце года в Женеве, Швейцария. При этом Узбекистану также необходимо провести последние переговоры с Тайванем для вступления в ВТО.
Известно, что Россия стала официальным членом ВТО в августе 2012 года. Её вступление в организацию состоялось после 18 лет переговоров.
Тайвань же стал членом ВТО в начале 2002 года. Вступление Узбекистана в организацию ожидается как важный шаг для расширения международных торговых отношений страны.