O‘zbekiston banklari reytingi ijobiy tomonga o‘zgardi
2025-yil iyun oyida Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi O‘zbekiston banklari uchun operatsion muhit bo‘yicha prognozni "barqaror" darajadan "ijobiy" darajaga ko‘tardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, banklarning umumiy bahosi "B" darajasida saqlanib qoldi. Agentlikning O‘zbekiston banklari bo‘yicha direktori Pavel Kaptel bu o‘zgarishlarning asosiy sabablarini tushuntirdi.
Fitch Ratings tomonidan operatsion muhitni baholashda iqtisodiy o‘sish sur’atlari, davlat tomonidan iqtisodiyot va bank sektorini tartibga solish darajasi, shuningdek, bank faoliyatiga ta’sir etuvchi xavf omillari inobatga olinadi. Bunda ikki asosiy ko‘rsatkich muhim rol o‘ynaydi: aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot (YAIM) va BMI kompaniyasi tomonidan hisoblangan operatsion xavf indeksi (ORI).
Hozirda O‘zbekiston banklari uchun operatsion muhit "B" darajasida baholangan. Bu ko‘rsatkich Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqasidagi ayrim davlatlarga nisbatan pastroq.
Masalan, Qozog‘iston "BB+", Gruziya, Armaniston va Ozarbayjon "BB-" darajasida baholangan. Shunga qaramay, O‘zbekistonda iqtisodiy muhitda sezilarli ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
2023-yilda "Ipoteka bank"ning davlat ulushi muvaffaqiyatli xususiylashtirildi. Yana bir nechta davlat banklarini xususiylashtirish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari davom etmoqda.
O‘zbekiston Markaziy banki esa bank sektorini rivojlantirish maqsadida bir qator chora-tadbirlarni amalga oshirdi. Jumladan, minimal kapital talablarini oshirish va kreditlar sifatini yaxshilash bo‘yicha qat’iy qadamlar tashlandi.
Bu islohotlar natijasida bank sektorida ijobiy o‘zgarishlar kuzatildi. Fitch Ratings prognoziga ko‘ra, yaqin bir-ikki yil ichida O‘zbekiston banklari uchun operatsion muhit bahosi "B+" darajasiga ko‘tarilishi mumkin.
Bu o‘zgarishlar xususiy banklar, jumladan, "Kapitalbank" va "Ipak Yo‘li" banklari reytinglarida ham o‘z aksini topmoqda. Davlat banklarining reytinglari esa asosan davlat tomonidan ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlashga bog‘liq bo‘lib, operatsion muhitdagi o‘zgarishlardan kamroq ta’sirlanadi.

Рейтинг банков Узбекистана улучшился
В июне 2025 года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило прогноз операционной среды для банков Узбекистана с уровня \"стабильный\" до уровня \"позитивный\". Об этом сообщил Zamin.uz.
Также общий рейтинг банков сохранился на уровне \"B\". Директор агентства по банкам Узбекистана Павел Каптель объяснил основные причины этих изменений.
При оценке операционной среды Fitch Ratings учитывает темпы экономического роста, степень регулирования экономики и банковского сектора со стороны государства, а также факторы риска, влияющие на деятельность банков. Важную роль играют два основных показателя: валовой внутренний продукт (ВВП) на душу населения и индекс операционного риска (ORI), рассчитанный компанией BMI.
В настоящее время операционная среда для банков Узбекистана оценивается на уровне \"B\". Этот показатель ниже, чем у некоторых стран Центральной Азии и Кавказа.
Например, Казахстан оценивается на уровне \"BB+\", Грузия, Армения и Азербайджан — на уровне \"BB-\". Тем не менее, в экономической среде Узбекистана наблюдаются значительные положительные изменения.
В 2023 году государственная доля в \"Ипотека банке\" была успешно приватизирована. Продолжается подготовка к приватизации нескольких других государственных банков.
Центральный банк Узбекистана также реализовал ряд мер для развития банковского сектора. В частности, были приняты строгие шаги по повышению минимальных требований к капиталу и улучшению качества кредитов.
В результате этих реформ в банковском секторе наблюдаются положительные изменения. По прогнозу Fitch Ratings, в ближайшие один-два года оценка операционной среды для банков Узбекистана может повыситься до уровня \"B+\".
Эти изменения отражаются и в рейтингах частных банков, включая \"Капиталбанк\" и \"Ипак Йули\". Рейтинги государственных банков в основном зависят от государственной поддержки и менее подвержены изменениям операционной среды.