Yevropa banki Markaziy Osiyoga rekord sarmoya yo‘naltirdi
2024 yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Markaziy Osiyo mintaqasiga 2,26 milliard dollar miqdorida rekord darajadagi mablag‘ yo‘naltirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ning 938 million dollari O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri kelgan. Bu ko‘rsatkichlar Toshkent shahrida o‘tkazilgan «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» uchinchi Iqtisodiy forumida muhokama qilindi.
Tadbirda 32 mamlakatdan 400 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. So‘nggi yetti yil davomida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi savdo hajmi to‘rt barobarga oshib, 54 milliard yevroga yetgani qayd etildi.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi mintaqaga 100 milliard yevrodan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirgan bo‘lib, u Markaziy Osiyodagi eng yirik investor sifatida o‘z mavqeini mustahkamlab kelmoqda. O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi bilan aloqalar izchil mustahkamlanib, yangi bosqichga o‘tmoqda.
Forum davomida biznes muhitini yaxshilash, investitsiyalarni jalb qilish, qo‘shilgan qiymat zanjirlarini rivojlantirish, kadrlar tayyorlash va mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish kabi masalalar ko‘rib chiqildi. Tadbir yakunida ekologiya, sug‘orish tizimi, geoma’lumotlarni boshqarish, tartibga solish va xavfsizlik sohalariga oid oltita muhim hujjat imzolandi.

Европейский банк направил рекордные инвестиции в Центральную Азию
В 2024 году Европейский банк реконструкции и развития направил в регион Центральной Азии рекордные инвестиции в размере 2,26 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из этой суммы 938 миллионов долларов пришлось на долю Узбекистана. Эти показатели обсуждались на третьем экономическом форуме «Европейский союз – Центральная Азия», который прошел в Ташкенте.
В мероприятии приняли участие более 400 участников из 32 стран. Было отмечено, что за последние семь лет объем торговли между Европейским союзом и странами Центральной Азии увеличился в четыре раза и достиг 54 миллиардов евро.
Кроме того, Европейский союз направил в регион более 100 миллиардов евро прямых инвестиций, укрепляя свои позиции крупнейшего инвестора в Центральной Азии. По словам заместителя премьер-министра Узбекистана Джамшида Ходжаева, отношения с Европейским союзом последовательно укрепляются и переходят на новый уровень.
В ходе форума рассматривались вопросы улучшения делового климата, привлечения инвестиций, развития цепочек добавленной стоимости, подготовки кадров и углубления региональной интеграции. По итогам мероприятия были подписаны шесть важных документов, касающихся экологии, системы орошения, управления геоданными, регулирования и безопасности.