O‘zbekiston va Burundi hamkorlikni kengaytirishga kelishdi
Burundining O‘zbekistondagi elchisi Jozef Nkurunziza O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovga o‘z ishonch yorliqlarini topshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilishdi. Vazir Baxtiyor Saidov muzokaralar natijalarini yuqori baholab, ularni samarali va kelajakka yo‘naltirilgan deb ta’kidladi.
O‘zbekiston va Burundi o‘rtasida diplomatik aloqalar 2022-yil sentabr oyida o‘rnatilgan edi. Ushbu kelishuv doirasida o‘sha davrda maxsus kommyunike imzolangan.
Bu hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda. Burundi Sharqiy Afrikada joylashgan davlat bo‘lib, 1962-yilda Belgiya mustamlakasidan mustaqillikka erishgan.
2024-yil uchun dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakat aholisi soni 14,1 million kishidan oshgan. Bundan tashqari, Burundining yalpi ichki mahsuloti 2023-yilda 14 milliard dollarni tashkil etgan.
Jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot esa 489 dollar deb baholanmoqda. Ushbu ko‘rsatkichlar mamlakat iqtisodiy salohiyatini oshirish uchun hali ko‘p ishlar qilinishi lozimligini ko‘rsatadi.

Узбекистан и Бурунди договорились расширить сотрудничество
Посол Бурунди в Узбекистане Жозеф Нкурунзиза вручил верительные грамоты министру иностранных дел Узбекистана Бахтиёру Саидову. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время встречи стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества между двумя странами. Министр Бахтиёр Саидов высоко оценил результаты переговоров, подчеркнув их эффективность и ориентированность на будущее.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Бурунди были установлены в сентябре 2022 года. В рамках этого соглашения в то время было подписано специальное коммюнике.
Ожидается, что это сотрудничество будет способствовать укреплению политических, экономических и культурных связей между двумя странами. Бурунди — государство, расположенное в Восточной Африке, которое получило независимость от Бельгии в 1962 году.
По предварительным данным на 2024 год, численность населения страны превысила 14,1 миллиона человек. Кроме того, валовой внутренний продукт Бурунди в 2023 году составил 14 миллиардов долларов.
ВВП на душу населения оценивается в 489 долларов. Эти показатели показывают, что для повышения экономического потенциала страны необходимо еще много работы.