Google Gemini endi o‘zbek tilida ishlaydi
Google kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan Gemini chat-boti endi o‘zbek tilini qo‘llab-quvvatlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirligi xabar berdi. Ushbu sun’iy intellekt yordamchisi nafaqat o‘zbek tilida, balki ingliz, rus, ukrain va jami 40 ga yaqin boshqa tillarda ham ishlash imkoniyatiga ega.
Mazkur yangilik O‘zbekistonda raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt ekotizimini rivojlantirish yo‘lida muhim voqea bo‘ldi. Mutaxassislar, tadbirkorlar va oddiy foydalanuvchilar endilikda zamonaviy texnologiyalardan ona tilida foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bu esa raqamli rivojlanish jarayonini tezlashtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, joriy yilning kuzida Google kompaniyasi O‘zbekiston foydalanuvchilari uchun AI Plus obunasini taqdim etdi.
Ushbu xizmatning oylik narxi 5 AQSH dollarini tashkil etadi. Gemini, ya’ni ingliz tilida "egizaklar" deb ataluvchi bu sun’iy intellekt modeli, foydalanuvchilarga turli vazifalarni bajarishda yordam beradi.
U muloqot qilish, matn, kod va tasvir yaratish kabi funksiyalarni bajaradi. Mazkur botning birinchi versiyasi 2023 yil mart oyida ishga tushirilgan edi.

Google Gemini теперь работает на узбекском языке
Чат-бот Gemini, разработанный компанией Google, теперь поддерживает узбекский язык. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Министерство цифровых технологий. Этот помощник на базе искусственного интеллекта способен работать не только на узбекском, но и на английском, русском, украинском и примерно на 40 других языках.
Это событие стало важным шагом в развитии экосистемы цифровых технологий и искусственного интеллекта в Узбекистане. Специалисты, предприниматели и обычные пользователи теперь смогут использовать современные технологии на родном языке.
Это способствует ускорению процесса цифрового развития. Также этой осенью компания Google представила подписку AI Plus для пользователей из Узбекистана.
Стоимость этой услуги составляет 5 долларов США в месяц. Модель искусственного интеллекта Gemini, что в переводе с английского означает "близнецы", помогает пользователям выполнять различные задачи.
Она выполняет функции общения, создания текста, кода и изображений. Первая версия этого бота была запущена в марте 2023 года.