O‘zbekiston elchisi Avstraliya general-gubernatoriga ishonch yorlig‘i topshirdi
O‘zbekistonning Avstraliyadagi elchisi Alisher Qayumov yaqinda ushbu mamlakat general-gubernatori Samanta Mostinga ishonch yorlig‘ini topshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi. Uchrashuv davomida general-gubernator Samanta Mostin O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, mamlakatning rivojlanish yo‘lidagi yutuqlarini e’tirof etdi.
Shuningdek, Toshkent va Kanberra o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Uchrashuvda tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik, xususan, paxta va tog‘-kon sanoati sohalarida birgalikda ishlash imkoniyatlarini alohida ta’kidlashdi.
Samanta Mostin Samarqandda o‘tkazilgan YuNESKO konferensiyasining muvaffaqiyatli tashkil etilganini yuqori baholadi. Shuningdek, u O‘zbekistonning avstraliyalik sayyohlar uchun qiziqarli va jozibador yo‘nalishga aylanib borayotganini qayd etdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Toshkent va Kanberra o‘rtasidagi diplomatik aloqalar 1991-yil dekabr oyida o‘rnatilgan. O‘sha paytda ikki davlat tashqi ishlar vazirlari maktublar almashgan edi.
Shuningdek, Alisher Qayumov joriy yil bahor oyidan beri Singapurda O‘zbekiston elchixonasiga ham boshchilik qilib kelmoqda. U Singapur prezidenti huzurida ishonch yorlig‘ini joriy yil aprel oyida topshirgan edi.

Посол Узбекистана вручил верительную грамоту генерал-губернатору Австралии
Посол Узбекистана в Австралии Алишер Каюмов недавно вручил верительную грамоту генерал-губернатору страны Саманте Мостинг. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство «Dunyo». Во время встречи генерал-губернатор Саманта Мостинг высоко оценила проводимые в Узбекистане реформы и признала достижения страны на пути развития.
Также были обсуждены перспективы сотрудничества между Ташкентом и Канберрой. В ходе встречи стороны особо подчеркнули возможности совместной работы в экономическом сотрудничестве между двумя государствами, в частности в сферах хлопка и горнодобывающей промышленности.
Саманта Мостинг высоко оценила успешную организацию конференции ЮНЕСКО, проведённой в Самарканде. Кроме того, она отметила, что Узбекистан становится интересным и привлекательным направлением для австралийских туристов.
По данным, дипломатические отношения между Ташкентом и Канберрой были установлены в декабре 1991 года. В то время министры иностранных дел двух стран обменялись письмами.
Кроме того, Алишер Каюмов с весны этого года также возглавляет посольство Узбекистана в Сингапуре. В апреле этого года он вручил верительную грамоту президенту Сингапура.