O‘zbekiston Metrik Konvensiyaga qo‘shildi
Bu haqda Adliya vazirligi joriy yilning 27-noyabrida ma’lum qildi. Metrik Konvensiya dunyo davlatlari o‘rtasida metrologik standartlarning yagona bo‘lishini ta’minlashga qaratilgan hujjat hisoblanadi.
Dastlab ushbu konvensiya 1875-yilda Parij shahrida 17 ta davlat tomonidan imzolangan. Ushbu davlatlar orasida Argentina, Belgiya, Ispaniya, Rossiya va AQSh ham bor edi.
Mazkur konvensiyaga qo‘shilish davlatlarga o‘zaro kelishilgan va aniq o‘lchov me’yorlarini qo‘llash imkonini yaratadi. Bu esa xalqaro savdo, ilm-fan va texnologiya sohalarida muhim ahamiyat kasb etadi.
Shuningdek, ushbu konvensiya asosida Xalqaro o‘lchov va vaznlar byurosi hamda Xalqaro qo‘mita tashkil etilgan. Ushbu tashkilotlar metrologiyani muvofiqlashtirish va yangi o‘lchov tizimlarini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi.
O‘zbekistonning mazkur konvensiyaga qo‘shilishi mamlakatda metrologiya sohasini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан присоединился к Метрической конвенции
Об этом Министерство юстиции сообщило 27 ноября текущего года. Метрическая конвенция является документом, направленным на обеспечение единства метрологических стандартов между странами мира.
Изначально эта конвенция была подписана в 1875 году в Париже 17 государствами. Среди этих стран были Аргентина, Бельгия, Испания, Россия и США.
Присоединение к данной конвенции дает странам возможность применять согласованные и точные нормы измерений. Это имеет важное значение в международной торговле, науке и технологиях.
Кроме того, на основе этой конвенции были созданы Международное бюро мер и весов и Международный комитет. Эти организации занимаются координацией метрологии и разработкой новых систем измерений.
Присоединение Узбекистана к данной конвенции способствует развитию метрологии в стране и укреплению международного сотрудничества.