Shavkat Mirziyoyev Jizzaxda AES qurilishini ko‘zdan kechirdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-dekabr kuni Jizzax viloyatiga tashrif buyurdi va u yerda atom elektr stansiyasi (AES) qurilish jarayonlarini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qurilish maydonida kichik quvvatga ega bo‘lgan ikkita reaktor va yirik ikki reaktor uchun kotlovan qazish ishlari olib borilmoqda. Qurilish bazasi tashkil etilgan bo‘lib, ishchilar uchun vaqtinchalik yashash shaharchasi barpo etilmoqda.
Shu bilan birga, AES uchun zaruriy materiallarni mamlakat ichida yetkazib berish va mutaxassislarni tayyorlash ishlari davom ettirilmoqda. Kelgusida AES xodimlari uchun 10 ming aholiga mo‘ljallangan alohida monoshahar qurilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Prezident yangi yo‘l o‘tkazgich va to‘rt kilometrlik yo‘lni foydalanishga topshirdi. Yangi yo‘l tufayli Jizzaxga boradigan masofa 25 kilometrdan 4 kilometrga qisqardi.
Bu yo‘ldan kuniga 14 mingdan ortiq avtomobil harakatlanishi mumkin, bu esa transport oqimini sezilarli darajada yengillashtiradi. Zamonaviy texnologiyalar asosida qurilgan yo‘l o‘tkazgichning xizmat muddati 100 yil deb belgilangan.
U transport vositalarining poyezdlar harakati davomida ham to‘xtovsiz yurishini ta’minlaydi. Tashrif davomida Prezidentga shaharning yangilanish bo‘yicha loyihalari ham taqdim etildi.
Bu loyihalar doirasida eski turar joylarni rekonstruksiya qilish, yangi uylar qurish, IT-markaz va hunarmandchilik markazi tashkil etish, shuningdek, markaziy ko‘chalarni obodonlashtirish rejalari ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом строительства АЭС в Джизаке
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 декабря посетил Джизакскую область и ознакомился с процессом строительства атомной электростанции (АЭС). Об этом сообщает Zamin.uz.
На строительной площадке ведутся работы по выемке котлована для двух маломощных реакторов и двух крупных реакторов. Создана строительная база, возводится временный жилой городок для рабочих.
Одновременно продолжаются работы по обеспечению необходимыми материалами внутри страны и подготовке специалистов для АЭС. В будущем планируется строительство отдельного моно-городка на 10 тысяч жителей для сотрудников АЭС.
Кроме того, Президент ввёл в эксплуатацию новый путепровод и четырёхкилометровую дорогу. Благодаря новой дороге расстояние до Джизака сократилось с 25 километров до 4 километров.
По этой дороге может ежедневно проезжать более 14 тысяч автомобилей, что значительно облегчит транспортный поток. Срок службы путепровода, построенного на основе современных технологий, установлен в 100 лет.
Он обеспечивает беспрепятственное движение транспортных средств во время движения поездов. Во время визита Президенту также были представлены проекты обновления города.
В рамках этих проектов предусмотрена реконструкция старого жилого фонда, строительство новых домов, создание IT-центра и центра ремёсел, а также благоустройство центральных улиц.