2025 yilda 6,4 mln o‘zbekistonlik xorijga safar qilgan
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar–oktabr oylarida qariyb 6,4 million nafar O‘zbekiston fuqarosi turistik maqsadlarda chet elga safar qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning xuddi shu davriga nisbatan 1,3 million nafarga yoki 24,7 foizga oshgan. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning dastlabki 10 oyi davomida O‘zbekiston fuqarolari eng ko‘p tashrif buyurgan davlatlar ro‘yxati shakllantirilgan.
Unga ko‘ra, eng ko‘p borilgan davlatlar orasida birinchi o‘rinni Qirg‘iziston egallagan bo‘lib, bu davlatga 2,8 million nafar o‘zbekistonlik safar qilgan. Ikkinchi o‘rinda Qozog‘iston (1,2 million nafar), uchinchi o‘rinda esa Tojikiston (1,1 million nafar) joylashgan.
Shuningdek, Rossiyaga 370,1 ming, Saudiya Arabistoniga 237,1 ming, Turkiyaga 230,8 ming nafar fuqarolar safar qilgan. Birlashgan Arab Amirliklariga 114,1 ming, Misrga 56,2 ming, Xitoyga 39,6 ming va Vyetnamga 32,8 ming nafar o‘zbekistonlik borgan.
Qolgan davlatlarga esa jami 204,1 ming nafar fuqaro tashrif buyurgan. Mazkur ma’lumotlar turizmning rivojlanishi va fuqarolarning xorijiy davlatlarga bo‘lgan qiziqishi oshayotganidan dalolat beradi (manba: zamin.uz).

В 2025 году 6,4 млн узбеков совершили поездки за границу
По данным Национального статистического комитета, в период с января по октябрь 2025 года около 6,4 миллиона граждан Узбекистана совершили поездки за границу с туристическими целями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 1,3 миллиона человек или на 24,7% по сравнению с тем же периодом прошлого года. Согласно статистическим данным, за первые 10 месяцев 2025 года был составлен список стран, которые граждане Узбекистана посещали чаще всего.
Согласно этому списку, первое место среди наиболее посещаемых стран занял Кыргызстан, куда отправились 2,8 миллиона узбекистанцев. На втором месте — Казахстан (1,2 миллиона человек), на третьем — Таджикистан (1,1 миллиона человек).
Кроме того, в Россию совершили поездки 370,1 тысячи, в Саудовскую Аравию — 237,1 тысячи, в Турцию — 230,8 тысячи граждан. В Объединённые Арабские Эмираты отправились 114,1 тысячи, в Египет — 56,2 тысячи, в Китай — 39,6 тысячи и во Вьетнам — 32,8 тысячи узбекистанцев.
В остальные страны в общей сложности посетили 204,1 тысячи человек. Эти данные свидетельствуют о развитии туризма и растущем интересе граждан к зарубежным странам (источник: zamin.uz).