Sug‘urta bozori hajmi 10 trillion so‘mga yetdi
O‘zbekistonda sug‘urta xizmatlari bozori 2025-yilning dastlabki o‘n oyida 10 trillion so‘mni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 2,6 trillion so‘mga ko‘proqdir.
Mamlakatda sug‘urta xizmatlariga talab asosan avtomobillar, mol-mulk va baxtsiz hodisalardan sog‘liqni sug‘urtalash yo‘nalishlariga qaratilgan. Ushbu yo‘nalishlar umumiy sug‘urta bozorining 81,5 foizini tashkil etadi.
Bu esa aholining ko‘proq ushbu sohalarda moliyaviy xavfsizlikka e’tibor qaratayotganini ko‘rsatadi. Biroq hayotni sug‘urtalash xizmatlariga talab ancha past bo‘lib, u bozorning atigi 4,3 foizini tashkil etmoqda.
Qolgan 14,2 foiz esa qayta sug‘urtalash xizmatlariga to‘g‘ri keladi. Bu raqamlar aholining sug‘urta sohasi bo‘yicha afzalliklari va ehtiyojlarini aks ettiradi.

Объем страхового рынка достиг 10 триллионов сум
Рынок страховых услуг в Узбекистане в первые десять месяцев 2025 года составил 10 триллионов сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Национальном статистическом комитете. Этот показатель на 2,6 триллиона сум больше по сравнению с прошлым годом.
В стране спрос на страховые услуги в основном направлен на автомобили, имущество и страхование здоровья от несчастных случаев. Эти направления составляют 81,5 процента общего страхового рынка.
Это показывает, что население уделяет больше внимания финансовой безопасности в этих сферах. Однако спрос на услуги страхования жизни значительно ниже и составляет всего 4,3 процента рынка.
Оставшиеся 14,2 процента приходятся на услуги перестрахования. Эти цифры отражают предпочтения и потребности населения в области страхования.