O‘zbekiston noyabrda 270 fuqaroga moddiy yordam ko‘rsatdi
Noyabr oyida O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va uning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari murakkab moddiy ahvolga tushib qolgan 270 nafar fuqaroga 100 ming dollar miqdorida moddiy yordam ko‘rsatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yordam fuqarolarning og‘ir vaziyatdan chiqib ketishlari uchun muhim bo‘ldi. Shuningdek, o‘tgan oy davomida 16 972 nafar fuqaroga konsullik xizmatlari ko‘rsatildi.
Xorijda ishga joylashishda yordamga muhtoj bo‘lgan 870 kishiga amaliy ko‘mak berildi. Bundan tashqari, vaqtinchalik saqlash muassasalarida bo‘lgan 180 nafar fuqaro ozod qilindi.
O‘z vataniga qaytarilganlar orasida 162 nafar fuqaro, jumladan, odam savdosi qurbonlari ham bor edi. O‘tgan oy davomida madaniy-ma’rifiy yo‘nalishda 114 dan ortiq tadbir tashkil etildi.
Ushbu tadbirlarda qariyb 10 ming kishi ishtirok etdi. Shu bilan birga, 18 960 ta murojaat qabul qilindi va ularning aksariyati muvaffaqiyatli hal etildi.
O‘zbekiston hududiga kirish uchun 20 591 nafar xorijiy fuqaroga viza rasmiylashtirildi. Bu ma’lumotlar mamlakatimizning fuqarolarga ko‘rsatayotgan yordami va tashqi aloqalardagi faoliyati samaradorligini ko‘rsatadi.

Узбекистан в ноябре оказал материальную помощь 270 гражданам
В ноябре Министерство иностранных дел Узбекистана и его дипломатические представительства за рубежом оказали материальную помощь в размере 100 тысяч долларов 270 гражданам, оказавшимся в сложном материальном положении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта помощь была важна для того, чтобы граждане смогли выйти из трудной ситуации. Также за прошедший месяц консульские услуги получили 16 972 гражданина.
870 человек, нуждающихся в помощи при трудоустройстве за границей, получили практическую поддержку. Кроме того, были освобождены 180 граждан, находившихся в учреждениях временного содержания.
Среди возвращённых на родину было 162 гражданина, в том числе жертвы торговли людьми. В течение прошлого месяца было организовано более 114 культурно-просветительских мероприятий.
В этих мероприятиях приняли участие около 10 тысяч человек. Кроме того, было принято 18 960 обращений, большинство из которых успешно решены.
Для въезда на территорию Узбекистана было оформлено 20 591 виза для иностранных граждан. Эти данные отражают помощь, оказываемую нашей страной гражданам, а также эффективность деятельности во внешних связях.