O‘zbekistonga ta’lim uchun kelayotgan xorijliklar soni oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar–oktyabr oylarida O‘zbekistonga ta’lim olish maqsadida jami 33 287 nafar xorijlik fuqaro tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11 307 nafarga yoki 51,5 foizga ko‘pdir. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonning mintaqaviy ta’lim markazi sifatidagi nufuzi ortayotganini tasdiqlaydi.
Xorijlik talabalar oqimining asosiy qismi Hindiston va Turkmaniston kabi davlatlardan kelmoqda. Hindistondan 14 322 nafar, Turkmanistondan esa 8 348 nafar fuqaro ta’lim olish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurgan.
Shuningdek, Tojikiston (2 323 nafar), Pokiston (1 620 nafar), Xitoy (1 254 nafar) va Janubiy Koreya (806 nafar) kabi davlatlardan ham talabalar kelgan. AQSH (429 nafar) va Buyuk Britaniya (153 nafar) kabi rivojlangan davlatlardan ham talabalar sonining ortib borayotgani O‘zbekiston ta’lim xizmatlarining xalqaro miqyosda tan olinayotganidan darak beradi.
Shuningdek, boshqa davlatlardan jami 1 431 nafar fuqaro ta’lim olish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurgan. Bunday o‘sish mamlakatimiz ta’lim tizimining jozibadorligini oshirmoqda va O‘zbekistonni xalqaro ta’lim markaziga aylantirishga xizmat qilmoqda.

Количество иностранных студентов, приезжающих в Узбекистан для обучения, увеличилось
По данным Комитета национальной статистики, в период с января по октябрь 2025 года в Узбекистан с целью получения образования прибыли всего 33 287 иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 11 307 человек или на 51,5% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Эти данные подтверждают растущий авторитет Узбекистана как регионального образовательного центра.
Основная часть потока иностранных студентов прибывает из таких стран, как Индия и Туркменистан. Из Индии приехали 14 322 человека, из Туркменистана — 8 348 человек для обучения в Узбекистане.
Также студенты приехали из Таджикистана (2 323 человека), Пакистана (1 620 человек), Китая (1 254 человека) и Южной Кореи (806 человек). Рост числа студентов из развитых стран, таких как США (429 человек) и Великобритания (153 человека), свидетельствует о международном признании образовательных услуг Узбекистана.
Кроме того, из других стран всего 1 431 человек посетил Узбекистан с целью обучения. Такой рост повышает привлекательность системы образования нашей страны и способствует превращению Узбекистана в международный образовательный центр.