O‘zbekistonga o‘qishga kelayotgan xorijliklar soni oshdi
2025 yilning yanvar-oktyabr oylarida O‘zbekistonga o‘qish maqsadida 33 287 nafar xorijlik talaba kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 51,5 foizga oshgan. Milliy statistika qo‘mitasi xabariga ko‘ra, bu raqam 2024 yilning xuddi shu davriga qaraganda 11 307 nafarga ko‘proqniar bo‘lganini ko‘rsatadi.
O‘zbekistonda oliy ta’lim olayotgan xorijlik talabalar orasida Hindiston va Turkmaniston to‘g‘ri keladi. Hindistondan 14 322 nafar, Turkmanistondan esa 8 348 nafar talaba O‘zbekistonga o‘qishga kelgan.
Shuningdek, Tojikiston, Pokiston, Xitoy va boshqa mamlakatlardan ham talabalar O’zbkiston bo‘lishmoqda. Bu tendensiya mamlakatni xalqaro ta’lim sohasida obro‘si o‘shishiga ko‘rsatmoqda.
O‘zbekistonni xalqaro ta’lim markazlaridan biriga aylantirishga xizmat qiladi. Ma’lumotlar: Milliy statistika qo‘mitasi.

Количество иностранных студентов, приезжающих учиться в Узбекистан, увеличилось
В период с января по октябрь 2025 года в Узбекистан приехало 33 287 иностранных студентов для обучения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 51,5% по сравнению с прошлым годом. По данным Комитета национальной статистики, это на 11 307 человек больше, чем за аналогичный период 2024 года.
Среди иностранных студентов, обучающихся в Узбекистане, преобладают студенты из Индии и Туркменистана. Из Индии приехало 14 322 студента, из Туркменистана — 8 348 студентов.
Кроме того, студенты из Таджикистана, Пакистана, Китая и других стран также обучаются в Узбекистане. Эта тенденция свидетельствует о росте международного авторитета страны в сфере образования.
Это способствует превращению Узбекистана в один из международных образовательных центров. Данные: Комитет национальной статистики.