Sirdaryo viloyatida sig‘imi 100 million kub metr bo‘lgan yangi suv ombori – "Sultonxovuz" qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev viloyat Kengashi sessiyasida ma’lum qildi. Ushbu inshoot viloyatning beshta tumani qishloq xo‘jaligini suv bilan ta’minlab, yiliga ikki marta hosil olish imkoniyatini yaratadi.
Shuningdek, prezident 16 ming kilometr uzunlikdagi drenaj ariqlarini bosqichma-bosqich tozalash ishlarini boshlash bo‘yicha topshiriq berdi. Bundan tashqari, viloyatda tuproq sho‘rlanishini kamaytirishga qaratilgan tajriba loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Ma’lum qilinishicha, O‘zbekistondagi suv omborlariga "aqlli" hisoblagichlar o‘rnatilishi belgilangan. Bu orqali suvdan foydalanish tizimini raqamlashtirish va sun’iy suv omborlaridagi suv hajmini onlayn kuzatib borish imkoniyati yaratiladi.
Mazkur chora-tadbirlar suv resurslaridan oqilona foydalanish va qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga xizmat qiladi. Manba: one.uz

В Сырдарье построят водохранилище объемом 100 млн кубометров
В Сырдарьинской области планируется строительство нового водохранилища "Султонховуз" объемом 100 миллионов кубометров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил глава государства Шавкат Мирзиёев на сессии областного совета. Это сооружение обеспечит водой сельское хозяйство пяти районов области и создаст возможность собирать урожай дважды в год.
Кроме того, президент дал поручение начать поэтапную очистку дренажных каналов общей протяженностью 16 тысяч километров. Также планируется реализовать экспериментальный проект по снижению засоления почв в области.
Сообщается, что на водохранилищах Узбекистана будут установлены "умные" счетчики. Это позволит цифровизировать систему использования воды и вести онлайн мониторинг объема воды в искусственных водохранилищах.
Данные меры направлены на рациональное использование водных ресурсов и развитие сельского хозяйства. Источник: one.uz