O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi strategik hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vengriya davlat boshqaruvi va hududiy rivojlanish vaziri Tibor Navrachich ishtirokida o‘tgan uchrashuvda muhim kelishuvlarga erishildi. Ularning asosiy qismi Sirdaryo viloyatining Xovos tumanida Vengriyaning «Smart qishloq» konsepsiyasini sinovdan o‘tkazish bilan bog‘liq.
Bu loyiha zamonaviy infratuzilma, raqamli xizmatlar va qulay biznes muhitini yaratishni ko‘zda tutadi. Uchrashuvda Sirdaryo viloyati hokimi Erkin Turdimov hamda Prezident huzuridagi Boshqaruv samaradorligi agentligi rahbari vazifasini bajaruvchi Ulug‘bek Husainov ishtirok etdi.
Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va ishonchga asoslangan munosabatlar yangi bosqichga chiqayotganini ta’kidlashdi. Bu hamkorlik nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy va innovatsion sohalarda ham kengaymoqda.
Muloqot davomida davlat boshqaruvida zamonaviy usullarni joriy etish, raqamlashtirish va ijro intizomini kuchaytirish kabi yo‘nalishlar muhokama qilindi. Xovos tumanida 50 gektar maydonda O‘zbekiston–Vengriya texnoparki tashkil etilishi, Budapesht shahrida tadbirkorlar ishtirokida biznes-forum o‘tkazilishi va Guliston davlat universitetida baliqchilik fakulteti ochilishi rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, innovatsion boshqaruv yo‘nalishida bir qator qo‘shma dasturlar amalga oshiriladi. Uchrashuv yakunida Boshqaruv samaradorligi agentligi va Vengriya Davlat boshqaruvi va hududiy rivojlanish vazirligi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Memorandum davlat fuqarolik xizmati, kadrlar tayyorlash, hududlarni barqaror rivojlantirish va innovatsion boshqaruv yechimlarini joriy qilishni o‘z ichiga oladi. Bu hamkorlik orqali Xovosda zamonaviy, texnologik va barqaror rivojlanish modelini yaratish rejalashtirilmoqda.

В Ховосе реализуется проект «Умная деревня»
Стратегическое сотрудничество между Узбекистаном и Венгрией выходит на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече с участием министра государственного управления и территориального развития Венгрии Тибора Наврачича были достигнуты важные соглашения. Основная часть из них связана с тестированием венгерской концепции «Умная деревня» в Хавосском районе Сырдарьинской области.
Этот проект предусматривает создание современной инфраструктуры, цифровых услуг и комфортной бизнес-среды. Во встрече также приняли участие хоким Сырдарьинской области Эркин Турдимов и исполняющий обязанности руководителя Агентства по эффективности управления при Президенте Улугбек Хусаинов.
Стороны подчеркнули, что отношения дружбы и доверия между двумя странами выходят на новый уровень. Это сотрудничество расширяется не только в политической, но и в экономической и инновационной сферах.
В ходе диалога обсуждались направления внедрения современных методов государственного управления, цифровизации и усиления исполнительской дисциплины. Планируется создание узбекско-венгерского технопарка на площади 50 гектаров в Хавосском районе, проведение бизнес-форума с участием предпринимателей в Будапеште и открытие факультета рыбного хозяйства в Государственном университете Гулистана.
Кроме того, в области инновационного управления будут реализованы ряд совместных программ. По итогам встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между Агентством по эффективности управления и Министерством государственного управления и территориального развития Венгрии.
Меморандум охватывает государственную гражданскую службу, подготовку кадров, устойчивое развитие регионов и внедрение инновационных управленческих решений. Через это сотрудничество планируется создать в Хавосе современную, технологичную и устойчивую модель развития.