O‘zbekistonda muzeylar faoliyati raqamlashtiriladi va rivojlantiriladi
O‘zbekistonda madaniy meros obyektlari va muzeylar faoliyatini yangi bosqichga olib chiqish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu borada zamonaviy texnologiyalarni joriy etish orqali muzeylar xizmatlarini rivojlantirish va sayyohlar oqimini oshirishga qaratilgan muhim qaror loyihasi tayyorlanmoqda. Hujjat Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanishi kutilmoqda.
Ushbu qaror muzeylarda xizmat ko‘rsatishni kengaytirish, tashrif buyuruvchilar uchun qulay sharoitlar yaratish va raqamli texnologiyalarni joriy etishni maqsad qiladi. Loyiha doirasida muzey va ziyoratgohlarga virtual sayohat qilish imkoniyati yaratiladi.
Tashrif buyuruvchilar QR-kodlar orqali eksponatlar haqida batafsil ma’lumot olishi mumkin bo‘ladi. Shuningdek, maxsus mobil ilovalar orqali muzey xizmatlaridan foydalanish, chipta xarid qilish kabi jarayonlarni osonlashtirish ko‘zda tutilgan.
Qarorda madaniy meros salohiyatini oshirish uchun keng ko‘lamli chora-tadbirlar dasturi ham belgilangan. Buning uchun maxsus Tashkiliy qo‘mita tuziladi va barcha mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish vazifasi yuklatiladi.
Asosiy yo‘nalishlar quyidagicha: muzey va arxeologiya obyektlariga kirish chiptalarini raqamlashtirish, muzey fondlaridagi ashyolar va arxiv materiallarini bosqichma-bosqich raqamli shaklga o‘tkazish, obyektlar bo‘yicha interaktiv xaritalar va QR-kodli ma’lumotlar yaratish, shuningdek, virtual sayohat platformalarini ishlab chiqish. Davlat muzeylari uchun shaxsiy brend yaratish, rasmiy veb-saytlarni yangilash va mobil ilovalarni ishlab chiqish ham rejalashtirilgan.
Turizm salohiyatini oshirish maqsadida infoturlar tashkil etish, xorijiy va mahalliy turistik kompaniyalarni jalb qilish, chipta narxlarini maqbullashtirish va ekspozitsiyalarni zamonaviy formatga moslashtirish ishlari ham o‘rin olgan. Mazkur qaror madaniy merosni asrab-avaylash bilan birga, uni xalq va sayyohlar uchun yanada ochiq va jozibador qilishga xizmat qiladi.

В Узбекистане деятельность музеев будет цифровизирована и развита
В Узбекистане планируется вывести деятельность объектов культурного наследия и музеев на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой сфере готовится важный проект решения, направленный на развитие музейных услуг и увеличение потока туристов посредством внедрения современных технологий. Ожидается, что документ будет утверждён Кабинетом Министров.
Данное решение нацелено на расширение обслуживания в музеях, создание комфортных условий для посетителей и внедрение цифровых технологий. В рамках проекта будет создана возможность виртуальных экскурсий по музеям и памятным местам.
Посетители смогут получать подробную информацию об экспонатах через QR-коды. Также предусмотрено упрощение процессов использования музейных услуг и покупки билетов с помощью специальных мобильных приложений.
В решении также предусмотрена масштабная программа мероприятий по повышению потенциала культурного наследия. Для этого будет создана специальная Организационная комиссия, которой поручат координацию деятельности всех ответственных учреждений.
Основные направления включают: цифровизацию входных билетов в музеи и археологические объекты, поэтапное переведение предметов музейных фондов и архивных материалов в цифровой формат, создание интерактивных карт и информационных материалов с QR-кодами по объектам, а также разработку платформ для виртуальных экскурсий. Планируется создание персонального бренда для государственных музеев, обновление официальных веб-сайтов и разработка мобильных приложений.
В целях повышения туристического потенциала будут организованы инфотуры, привлечены иностранные и местные туристические компании, оптимизированы цены на билеты и адаптированы экспозиции к современному формату. Это решение будет способствовать не только сохранению культурного наследия, но и сделает его более открытым и привлекательным для народа и туристов.
Теперь музеи станут не только местом размещения экспонатов, но и интерактивным пространством знаний и впечатлений.