Shavkat Mirziyoyev Sadir Japarovni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tabrik telefon orqali amalga oshirildi. Suhbat davomida Shavkat Mirziyoyev Sadir Japarovga mustahkam sog‘lik, uzoq umr va farovonlik tiladi.
Ikki davlat rahbarlari o‘zaro hamkorlikni yuqori baholab, iqtisodiyot va madaniyat sohalarida aloqalarni yanada rivojlantirish niyatlarini bildirdilar. Qirg‘iziston Prezidenti o‘z navbatida, Shavkat Mirziyoyevga samimiy tabriklari va tilaklari uchun minnatdorlik izhor etdi.
U O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar tobora mustahkamlanib borayotganini ta’kidladi. Suhbat chog‘ida ikki davlat uchun muhim bo‘lgan strategik loyihalar, jumladan, "Kambar-Ota-1" GESining qurilishi masalalari muhokama qilindi.
Mazkur loyiha ikki mamlakatning energetika sohasidagi hamkorligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Shuningdek, bir kun oldin O‘zbekiston Prezidenti ushbu loyiha moliyalashtiruvi kelasi yil boshidan boshlanishini e’lon qilgani qayd etildi.

Шавкат Мирзиёев поздравил Садыра Жапарова с днем рождения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова с днем рождения. Об этом сообщил Zamin.uz.
Поздравление было осуществлено по телефону. В ходе разговора Шавкат Мирзиёев пожелал Садыру Жапарову крепкого здоровья, долгих лет жизни и благополучия.
Главы двух государств высоко оценили взаимное сотрудничество и выразили намерения дальнейшего развития связей в сферах экономики и культуры. В свою очередь, Президент Кыргызстана выразил благодарность Шавкату Мирзиёеву за искренние поздравления и пожелания.
Он подчеркнул, что дружественные отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном продолжают укрепляться. В ходе беседы были обсуждены стратегические проекты, важные для обеих стран, в том числе строительство ГЭС "Камбар-Ата-1".
Данный проект служит укреплению сотрудничества двух стран в энергетической сфере. Также было отмечено, что за день до этого Президент Узбекистана объявил о начале финансирования данного проекта с начала следующего года.