O‘zbekistonda avtomobillarni ta’mirlash va texnik xizmat ko‘rsatish xizmatlari narxlari yil boshidan beri oshishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil noyabr oyida ushbu xizmatlar narxi oktabr oyiga nisbatan o‘rtacha 0,7 foizga oshgan. Yil boshidan buyon avtoservis xizmatlari narxi 6,9 foizga qimmatlashgan bo‘lsa, yillik o‘sish ko‘rsatkichi 7,8 foizni tashkil qilgan.
Bu o‘sishning asosiy sabablari avtoservislarning xarajatlari oshishi bilan bog‘liq. Xususan, ehtiyot qismlar va sarf materiallari narxlarining ko‘tarilishi, shuningdek, operatsion xarajatlarning ortishi bunga ta’sir ko‘rsatgan.
Avtomobillarni ta’mirlash va texnik xizmat ko‘rsatish sektori iste’mol bozorida inflyatsiyaga sezgir bo‘lib, barqaror narx o‘zgarishlari kuzatilmoqda. Bu holat mazkur sohaning umumiy iqtisodiy dinamikaga bevosita bog‘liqligini ko‘rsatadi.

Цены на услуги автосервиса с начала года выросли на 6,9%
В Узбекистане цены на услуги по ремонту и техническому обслуживанию автомобилей продолжают расти с начала года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, в ноябре 2025 года цены на эти услуги в среднем выросли на 0,7% по сравнению с октябрем. С начала года стоимость услуг автосервиса увеличилась на 6,9%, а годовой показатель роста составил 7,8%.
Основными причинами этого роста связаны с увеличением расходов автосервисов. В частности, повышение цен на запасные части и расходные материалы, а также рост операционных затрат оказали влияние на это.
Сектор ремонта и технического обслуживания автомобилей чувствителен к инфляции на потребительском рынке, наблюдаются устойчивые изменения цен. Эта ситуация показывает прямую зависимость данной отрасли от общей экономической динамики.