Humans kompaniyasi bankrot deb topildi, xizmatlar to‘xtadi
O‘zbekistonda mashhur bo‘lgan Humans ekotizimiga oid muhim o‘zgarishlar kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bankning 9-dekabr holatiga bergan ma’lumotiga ko‘ra, Humans ilovasi orqali “Octagram” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilgan barcha to‘lov xizmatlari vaqtincha to‘xtatildi. Ma’lum bo‘lishicha, iqtisodiy sud 14-oktyabr kuni Humans kompaniyasini bankrot deb topish haqida qaror chiqargan.
Shu bilan birga, kompaniya faoliyati to‘liq yopilmagan, balki uni tugatish jarayoni boshlangani ma’lum qilindi. Bu holat kompaniya orqali amalga oshiriladigan barcha operatsiyalar, jumladan to‘lov xizmatlari, sud va boshqa huquqiy jarayonlar yakuniga yetmaguncha cheklanishini anglatadi.
Markaziy bank Humans kartalaridagi mablag‘lar bo‘yicha tekshiruv ishlari olib borilayotganini bildirdi. Ayni vaqtda foydalanuvchilarning mablag‘lari, ularning yechib olinishi va qaytarilishi yuzasidan to‘liq audit jarayoni davom etmoqda.
Regulyator bu borada yaqin kunlarda qo‘shimcha ma’lumot berilishini aytdi. Mazkur holat Humans xizmatidan foydalanayotgan minglab iste’molchilarning o‘rtasida xavotir uyg‘otgan.

Компания Humans признана банкротом, услуги прекращены
В Узбекистане наблюдаются важные изменения, связанные с популярной экосистемой Humans. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Центрального банка на 9 декабря, все платежные услуги, осуществляемые акционерным обществом «Octagram» через приложение Humans, временно приостановлены. Известно, что экономический суд 14 октября вынес решение о признании компании Humans банкротом.
При этом деятельность компании полностью не прекращена, а начат процесс ликвидации. Это означает, что все операции, осуществляемые через компанию, включая платежные услуги, судебные и другие правовые процессы, будут ограничены до их завершения.
Центральный банк сообщил, что проводится проверка средств на картах Humans. В настоящее время продолжается полный аудит по средствам пользователей, их снятию и возврату.
Регулятор заявил, что в ближайшие дни будет предоставлена дополнительная информация. Эта ситуация вызвала обеспокоенность среди тысяч потребителей, пользующихся услугами Humans.
Эксперты подчеркивают, что все процессы должны осуществляться в рамках закона и под строгим контролем. Дополнительные комментарии Центрального банка, ожидаемые в ближайшие дни, могут прояснить, как будет разрешена ситуация.