Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni korrupsiyaga qarshi kurashish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sohani raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda korrupsiyaning mamlakat taraqqiyotiga salbiy ta’siri, uning oldini olish esa davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi ta’kidlandi. So‘nggi davrda davlat idoralarida ichki nazorat tizimi kuchaytirilib, o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida yirik moliyaviy xatolar aniqlangani qayd etildi.
Mablag‘larning noto‘g‘ri sarflanishiga chek qo‘yilgan, bu esa davlat resurslaridan samarali foydalanishga xizmat qilmoqda. Shuningdek, mansabdor shaxslarning javobgarlikka tortilishi masalasi ham muhokama qilindi.
Yig‘ilishda korrupsiyaning oldini olishda raqamlashtirishning ahamiyati alohida e’tirof etildi. Xususan, xavf-tahlil markazini tashkil etish, ma’lumotlar bazalarini yagona tizimga birlashtirish va davlat xaridlari jarayonida ochiqlikni oshirish bo‘yicha konkret rejalar belgilandi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish, profilaktika chora-tadbirlarini kengaytirish va iqtisodiy jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berildi. Bu chora-tadbirlar orqali sohada shaffoflikni ta’minlash va fuqarolarning davlat idoralariga bo‘lgan ishonchini oshirish maqsad qilingan.

Президент определил меры по борьбе с коррупцией
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабря ознакомился с проводимой работой по борьбе с коррупцией, обеспечению верховенства закона и цифровизации отрасли. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече было подчеркнуто негативное влияние коррупции на развитие страны и то, что её предотвращение является одним из приоритетных направлений государственной политики. Отмечено, что в последнее время в государственных учреждениях усилена система внутреннего контроля, и по результатам проведённых проверок выявлены крупные финансовые ошибки.
Ограничено неправильное расходование средств, что способствует эффективному использованию государственных ресурсов. Также обсуждался вопрос привлечения к ответственности должностных лиц.
На собрании особое внимание было уделено значению цифровизации в предотвращении коррупции. В частности, были определены конкретные планы по созданию центра анализа рисков, объединению баз данных в единую систему и повышению прозрачности в процессе государственных закупок.
Кроме того, даны чёткие поручения ответственным лицам по усилению общественного контроля в борьбе с коррупцией, расширению профилактических мер и предотвращению экономических преступлений. Через эти меры ставится цель обеспечить прозрачность в отрасли и повысить доверие граждан к государственным учреждениям.