O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish va bu borada xabar bergan fuqarolarni himoya qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha yangi chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda korrupsiyaga qarshi siyosatni kuchaytirish bo‘yicha muhim takliflar muhokama qilindi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda korrupsiya holatlari haqida 31 nafar fuqaro xabar bergan.
Qonunchilikda bunday xabarlar uchun rag‘batlantiruvchi pul mukofotlari belgilangan bo‘lsa-da, amalda xabar berganlarga faqat minnatdorchilik maktublari berilgan. O‘tkazilgan so‘rovlar aholining 30 foizga yaqini bunday holatlar haqida ma’lumot berishdan qo‘rqishini ko‘rsatgan.
Shu sababli, xabar bergan shaxslarni qo‘shimcha himoya qilish maqsadida ularga maxsus orderlar taqdim etish taklif etildi. Shuningdek, yig‘ilishda yuqori byurokratik va raqamlashtirilmagan sohalarda korrupsiya xavfini kamaytirish uchun maxsus loyiha ofislarini tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Ushbu tuzilmalar faoliyati natijalari muntazam ravishda jamoatchilikka oshkor qilib borilishi belgilandi. Investitsiya dasturlarini monitoring qilish va qurilish jarayonlarini joyida nazorat qilish ishlariga jamoatchilikni keng jalb etish ham taklif qilindi.
Fuqarolarni rag‘batlantirish uchun “Korrupsiyaga qarshi kurashga qo‘shgan hissasi uchun” maxsus mukofot nishonini ta’sis etish rejalashtirilmoqda. Majlisda soliq boshqaruvini raqamlashtirish masalasi ham muhokama qilindi.
Prezident QQS hisob-kitoblarini to‘liq avtomatlashtirish jarayonini tezlashtirish va inson omili sabab yuzaga keladigan xatolarni kamaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Bu kabi chora-tadbirlar korrupsiyaga qarshi kurash samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

В борьбе с коррупцией вводятся новые порядки
В Узбекистане реализуются новые меры по совершенствованию системы борьбы с коррупцией и защиты граждан, сообщающих о коррупционных фактах. Об этом сообщает Zamin.uz.
На совещании под председательством Президента обсуждались важные предложения по усилению антикоррупционной политики. Согласно официальным данным, в 2024 году 31 гражданин сообщил о случаях коррупции.
Хотя в законодательстве предусмотрены денежные поощрения за такие сообщения, на практике информаторам вручались только благодарственные письма. Проведённые опросы показали, что около 30 процентов населения боятся сообщать о подобных случаях.
Поэтому для дополнительной защиты информаторов предложено предоставлять им специальные ордера. Также на совещании было подчеркнуто необходимость создания специальных проектных офисов для снижения коррупционных рисков в высокобюрократических и нецифровых сферах.
Результаты деятельности этих структур будут регулярно обнародоваться для общественности. Предложено также широко привлекать общественность к мониторингу инвестиционных программ и контролю строительных процессов на местах.
Для стимулирования граждан планируется учредить специальный знак «За вклад в борьбу с коррупцией». На заседании также обсуждалась цифровизация налогового управления.
Президент дал поручения ускорить процесс полной автоматизации расчётов НДС и снизить ошибки, возникающие из-за человеческого фактора. Такие меры направлены на повышение эффективности борьбы с коррупцией.