Nikoh shartnomasi: masofaviy va sayyor tartib taklif qilinmoqda
O‘zbekistonda nikoh shartnomalarini rasmiylashtirish tartibiga oid yangi Nizom loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha aholi uchun qulayliklarni oshirish maqsadida zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni nazarda tutadi va jarayonlarni yanada soddalashtirishni ko‘zlaydi. Nizom loyihasida nikoh shartnomasini tuzishning bir nechta shakllari taklif etilgan.
An’anaviy usulda notarial idorada shartnoma tuzish imkoniyati saqlanib qoladi. Shuningdek, masofaviy usulda videoaloqa orqali yoki sayyor tarzda, ya’ni notarial idoradan tashqarida murojaat qiluvchilarning xohishiga ko‘ra shartnoma rasmiylashtirish yo‘llari taklif etilgan.
Masofaviy usulda amalga oshirilgan jarayonlar "Notarius" avtomatlashtirilgan tizimida audio va video qayd etiladi. Sayyor tartibda esa jarayonni to‘liq tasdiqlash uchun videoyozuv talab etiladi.
Shaxsni tasdiqlash jarayonida zamonaviy texnologiyalar qo‘llaniladi. Notarius taraflarning shaxsini identifikatsiya va verifikatsiya qilish uchun biometrik ma’lumotlardan foydalanadi.
Shartnoma imzolashda kamida ikkita barmoq izi maxsus moslamalar yordamida skaner qilinishi belgilangan. Notarial harakatlar davlat tilida amalga oshiriladi.
Biroq, fuqarolarning istagiga ko‘ra, shartnoma matni boshqa tillarda ham tayyorlanishi mumkin. Agar taraflar shartnoma tilini tushunmasa, notarius yoki ularning taklifiga binoan tarjimon tomonidan og‘zaki tarjima qilinadi.
Tarjimon haqidagi ma’lumotlar hujjatda aks ettiriladi va noto‘g‘ri tarjima uchun javobgarlik haqida ogohlantiriladi. Nizomga ko‘ra, nikoh shartnomasi faqat nikoh yoshiga yetgan shaxslar o‘rtasida tuziladi.
Agar taraflar o‘rtasida nikoh qayd etilmagan bo‘lsa, shartnoma yuridik kuchga ega bo‘lmaydi. Fuqarolar notarial idoraga bevosita murojaat qilishlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali va E-notarius.uz tizimi orqali elektron tarzda ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Murojaat bir ish kuni ichida ko‘rib chiqilishi lozim. Nizom loyihasi shartnomani o‘zgartirish va bekor qilish tartibi, notarial harakatni rad etish asoslari, to‘lovlarni avtomatik hisoblash hamda SMS orqali tasdiqlash kabi qulayliklarni ham o‘z ichiga oladi.
Ushbu loyihani amalga oshirish fuqarolar uchun huquqiy xizmatlarning sifatini oshirishga qaratilgan.

Брачный договор: предлагается дистанционный и выездной порядок
В Узбекистане разработан новый проект Положения о порядке оформления брачных договоров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный проект предусматривает внедрение современных технологий с целью повышения удобства для населения и упрощения процессов. В проекте Положения предложены несколько форм заключения брачного договора.
Сохраняется возможность заключения договора традиционным способом в нотариальной конторе. Также предлагаются способы оформления договора дистанционно через видеосвязь или выездным порядком, то есть вне нотариальной конторы по желанию обратившихся.
Процессы, осуществляемые дистанционно, фиксируются в автоматизированной системе «Нотариус» с аудио- и видеозаписью. При выездном порядке для полного подтверждения процесса требуется видеозапись.
В процессе подтверждения личности применяются современные технологии. Нотариус использует биометрические данные для идентификации и верификации сторон.
При подписании договора предусмотрено сканирование не менее двух отпечатков пальцев с помощью специальных устройств. Нотариальные действия осуществляются на государственном языке.
Однако по желанию граждан текст договора может быть подготовлен и на других языках. Если стороны не понимают язык договора, нотариус или по их предложению переводчик осуществляет устный перевод.
Информация о переводчике отражается в документе, и он предупреждается о ответственности за неправильный перевод. Согласно Положению, брачный договор заключается только между лицами, достигшими брачного возраста.
Если брак между сторонами не зарегистрирован, договор не имеет юридической силы. Граждане могут обращаться непосредственно в нотариальную контору или регистрироваться в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг и систему E-notarius.uz.
Заявка должна быть рассмотрена в течение одного рабочего дня. Проект Положения также включает удобства, такие как порядок изменения и отмены договора, основания для отказа в нотариальном действии, автоматический расчет платежей и подтверждение через SMS.