2025 yilda nikohlar soni sentyabrda eng yuqori bo‘ldi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekistonda jami 177 017 ta nikoh rasmiylashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistik tahlillarga ko‘ra, yil davomida nikohlar soni bosqichma-bosqich oshgan. Qish va bahor oylarida bu ko‘rsatkich nisbatan past bo‘lgan bo‘lsa, yozning oxiri va kuzning boshida sezilarli o‘sish kuzatilgan.
Oylar kesimida eng kam nikoh mart oyida qayd etilgan bo‘lib, bu davrda atigi 12 059 ta nikoh rasmiylashtirilgan. Yanvar oyida esa 17 837 ta, fevralda 13 938 ta, aprel oyida esa 15 764 ta nikoh tuzilgan.
May oyida bu ko‘rsatkich 17 556 tani, iyun oyida esa 18 121 tani tashkil etgan. Yoz oylaridan boshlab nikohlar soni ancha oshgan.
Xususan, iyul oyida 23 861 ta nikoh qayd etilgan bo‘lsa, avgust oyida bu ko‘rsatkich 27 304 taga yetgan. Eng yuqori ko‘rsatkich sentyabr oyida kuzatilgan bo‘lib, ushbu davrda 30 577 ta nikoh rasmiylashtirilgan.

В 2025 году количество браков было наибольшим в сентябре
По данным Национального статистического комитета, в январе-сентябре 2025 года в Узбекистане было зарегистрировано всего 177 017 браков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно статистическому анализу, количество браков постепенно увеличивалось в течение года. В зимние и весенние месяцы этот показатель был относительно низким, тогда как в конце лета и начале осени наблюдался значительный рост.
По месяцам наименьшее количество браков было зарегистрировано в марте — всего 12 059 браков. В январе было заключено 17 837 браков, в феврале — 13 938, в апреле — 15 764.
В мае этот показатель составил 17 556, в июне — 18 121. Начиная с летних месяцев, количество браков значительно увеличилось.
В частности, в июле было зарегистрировано 23 861 брак, в августе этот показатель достиг 27 304. Самый высокий показатель был зафиксирован в сентябре — в этот период было зарегистрировано 30 577 браков.