O‘zbekiston raqamli rivojlanish bo‘yicha A guruhida
Jahon banki tomonidan e’lon qilingan GovTech Maturity Index 2025 natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston davlat raqamli texnologiyalari rivoji bo‘yicha eng yuqori darajaga ega mamlakatlar jamlangan A guruhiga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich mamlakatlarning davlat sektorini raqamlashtirishdagi yutuqlarini baholashga xizmat qiladi. Bu reyting emas, balki davlatlarni raqamli rivojlanish darajasiga ko‘ra guruhlarga ajratish tizimidir.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda A guruhiga 80 ta davlat kiritilgan bo‘lib, bu Jahon banki tomonidan tahlil qilingan 197 mamlakatning 41 foizini tashkil etadi. O‘zbekistonning ushbu nufuzli guruhga kirishi davlat boshqaruvini raqamlashtirish yo‘lida amalga oshirilgan izchil islohotlar natijasidir.
E’tiborlisi, O‘zbekiston Janubiy Koreya, Yaponiya, Kanada, Avstraliya va Yevropa Ittifoqi kabi raqamli xizmatlar sohasida ilg‘or hisoblangan davlatlar bilan bir guruhda joylashdi. Bu esa mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
GovTech Maturity Index davlatlarni to‘rtta asosiy yo‘nalish bo‘yicha baholaydi: davlatning asosiy raqamli tizimlarini shakllantirish, onlayn davlat xizmatlarining sifati va qamrovi, fuqarolarning raqamli ishtirok darajasi hamda raqamli transformatsiya uchun zarur bo‘lgan institutsional va texnologik muhit. Jahon banki hisobotida ta’kidlanishicha, dunyo bo‘ylab davlat sektorini raqamlashtirish bir xil sur’atda rivojlanmayapti.
Biroq aniq strategiya va tizimli yondashuv asosida ishlayotgan davlatlar yuqori darajaga ko‘tarilmoqda. O‘zbekistonning A guruhiga kirishi davlat boshqaruvida zamonaviy va samarali raqamli modelga o‘tish jarayonining muvaffaqiyatli olib borilayotganini ko‘rsatadi.

Узбекистан в группе А по цифровому развитию
Согласно результатам Индекса зрелости GovTech 2025, опубликованного Всемирным банком, Узбекистан вошёл в группу А, объединяющую страны с самым высоким уровнем развития государственных цифровых технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель служит для оценки достижений стран в цифровизации государственного сектора. Это не рейтинг, а система классификации стран по уровню цифрового развития.
По данным, в 2025 году в группу А вошли 80 стран, что составляет 41% от 197 стран, проанализированных Всемирным банком. Вхождение Узбекистана в эту престижную группу является результатом последовательных реформ в области цифровизации государственного управления.
Примечательно, что Узбекистан оказался в одной группе с такими странами, как Южная Корея, Япония, Канада, Австралия и Европейский союз, которые считаются лидерами в сфере цифровых услуг. Это способствует дальнейшему укреплению позиций страны на международной арене.
Индекс зрелости GovTech оценивает страны по четырём основным направлениям: формирование основных цифровых систем государства, качество и охват онлайн-государственных услуг, уровень цифрового участия граждан, а также институциональная и технологическая среда, необходимая для цифровой трансформации. В отчёте Всемирного банка отмечается, что цифровизация государственного сектора развивается по всему миру неравномерно.
Однако страны, работающие на основе чёткой стратегии и системного подхода, достигают высокого уровня. Вхождение Узбекистана в группу А свидетельствует о успешном переходе к современной и эффективной цифровой модели государственного управления.
Это создаёт основу для дальнейшего повышения удобства, прозрачности и оперативности государственных услуг.