O‘zbekiston GovTech indeksida dunyoda 9-o‘rinda
O‘zbekiston Jahon banki tomonidan tuzilgan Davlat texnologiyalari yetukligi indeksi (GovTech Maturity Index, GTMI) bo‘yicha 2025 yil natijalariga ko‘ra dunyoda 9-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Digital.uz xabar berdi. Mamlakat 2020 yilga nisbatan indeksda 71 pog‘onaga yuqorilab, ko‘rsatkichni 0,617 dan 0,958 gacha oshirishga muvaffaq bo‘ldi.
Ushbu yutuq natijasida O‘zbekiston “GovTech yuqori yetuklik” A toifasida o‘z mavqeini yanada mustahkamladi. Mazkur indeks davlat boshqaruvida raqamli transformatsiya darajasini baholashda to‘rt asosiy yo‘nalishga e’tibor qaratadi.
Ular: bazaviy davlat tizimlari, onlayn davlat xizmatlari, fuqarolarning raqamli ishtiroki va GovTech rivojlanishini qo‘llab-quvvatlovchi omillardan iborat. 2025 yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Markaziy Osiyoda birinchi o‘rinni egalladi.
Shuningdek, Janubiy Koreya, Avstraliya, Hindiston va Kanada kabi davlatlar qatorida dunyo TOP-10 davlatlari ro‘yxatiga kirdi.

Узбекистан занимает 9-е место в мировом индексе GovTech
Узбекистан занял 9-е место в мире по результатам 2025 года в Индексе зрелости государственных технологий (GovTech Maturity Index, GTMI), составленном Всемирным банком. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Digital.uz. По сравнению с 2020 годом страна поднялась на 71 позицию в индексе, увеличив показатель с 0,617 до 0,958.
Благодаря этому достижению Узбекистан укрепил свои позиции в категории «Высокая зрелость GovTech» класса А. Данный индекс оценивает уровень цифровой трансформации государственного управления по четырём основным направлениям.
Это: базовые государственные системы, онлайн-государственные услуги, цифровое участие граждан и факторы, поддерживающие развитие GovTech. По итогам 2025 года Узбекистан занял первое место в Центральной Азии.
Кроме того, страна вошла в список ТОП-10 мировых государств наряду с такими странами, как Южная Корея, Австралия, Индия и Канада.