Davlat xaridlari sohasida ochiqlikni oshirish va raqobat muhitini mustahkamlashga qaratilgan yangi tizim joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025 yil 26 dekabrda imzolangan "Davlat xaridlari tizimida raqobat muhiti va shaffoflikni ta’minlash bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF–259-son Farmon bu boradagi muhim hujjat hisoblanadi. Mazkur farmonga ko‘ra, 2026 yil 1 martdan davlat xaridlari uchun maxsus axborot portalida sun’iy intellektga asoslangan yangi elektron modul ishga tushiriladi.
Ushbu tizim xarid qilinadigan mahsulot yoki xizmatning o‘rtacha bozor narxini avtomatik ravishda hisoblab beradi. Bu esa buyurtmachilar va ishtirokchilar uchun adolatli narx shakllanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, 2026 yil 1 yanvardan davlat xaridlarida yangi "taklif so‘rovi" deb nomlangan raqobatli tartib joriy etiladi. Bu usul orqali ayrim tovarlar, ishlar va xizmatlarni xarid qilishda ishtirokchilar sonini ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Natijada tanlov jarayonlari yanada shaffof va ochiq bo‘ladi. Bundan tashqari, to‘g‘ridan to‘g‘ri shartnomalar orqali amalga oshiriladigan xaridlar bekor qilinadi.
Endilikda bunday xaridlar ham raqobatli tartib asosida amalga oshiriladi. Ushbu o‘zgarish davlat mablag‘laridan foydalanishda shaffoflikni oshirishga qaratilgan.
Normativ-huquqiy hujjatlar ishlab chiqish jarayonida davlat xaridi ijrochisining nomi aniq ko‘rsatilishi talab etiladi. Bu qoidalar yashirin kelishuvlarning oldini olish va mas’uliyatni oshirishga xizmat qiladi.
Elektron do‘konlar orqali xarid qilish jarayonida ham o‘zgarishlar kiritiladi. Jumladan, ofertalarni joylashtirish muddati 15 kundan 60 kungacha uzaytiriladi, tovarlarni yetkazib berish uchun esa kamida 5 kunlik aniq muddat belgilanadi.
Shuningdek, Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazida xarid hujjatlarini ko‘rib chiqish muddatlari qisqartiriladi. Bu davlat xaridlari jarayonlarini tezlashtirishga va ortiqcha byurokratik to‘siqlarni kamaytirishga imkon yaratadi.
Mazkur farmon davlat xaridlari tizimini zamonaviy, ochiq va samarali mexanizmga aylantirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda. Manba: zamin.uz.

Меры по повышению прозрачности в системе государственных закупок
Внедряется новая система, направленная на повышение открытости и укрепление конкурентной среды в сфере государственных закупок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Указ Президента Республики Узбекистан от 26 декабря 2025 года № ПФ-259 «О дополнительных мерах по обеспечению конкурентной среды и прозрачности в системе государственных закупок» является важным документом в этой области. Согласно этому указу, с 1 марта 2026 года на специальном информационном портале для государственных закупок будет запущен новый электронный модуль на основе искусственного интеллекта.
Эта система автоматически рассчитывает среднюю рыночную цену приобретаемого товара или услуги. Это способствует формированию справедливой цены для заказчиков и участников.
Кроме того, с 1 января 2026 года в государственных закупках вводится новый конкурентный порядок под названием «запрос предложений». С помощью этого метода планируется увеличить количество участников при закупке некоторых товаров, работ и услуг.
В результате конкурсные процедуры станут более прозрачными и открытыми. Кроме того, отменяются закупки, осуществляемые через прямые договоры.
Теперь такие закупки также будут проводиться на конкурентной основе. Эти изменения направлены на повышение прозрачности использования государственных средств.
В процессе разработки нормативно-правовых документов требуется четкое указание исполнителя государственной закупки. Эти правила служат предотвращению скрытых соглашений и повышению ответственности.
В процессах закупок через электронные магазины также вносятся изменения. В частности, срок размещения оферт увеличивается с 15 до 60 дней, а для поставки товаров устанавливается точный срок не менее 5 дней.
Кроме того, в Центре комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов сокращаются сроки рассмотрения закупочной документации. Это позволит ускорить процессы государственных закупок и уменьшить излишние бюрократические препятствия.
Данный указ рассматривается как важный шаг на пути превращения системы государственных закупок в современный, открытый и эффективный механизм. Источник: zamin.uz.