Toshkentda so‘nggi 170 yillik eng issiq yil qayd etildi
Bu haqda Uzb_Meteo kanali muallifi 2025-yildagi ob-havo statistikasi asosida ma’lum qildi, deb xabar beradi upl.uz nashri. Mutaxassisning aytishicha, o‘tgan yil davomida biror oyda me’yoridan past harorat kuzatilmagan.
Natijada, Toshkentda o‘rtacha yillik harorat 17,3 darajani tashkil qilib, tarixiy rekord yangilandi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bunga qadar eng issiq yil 2023-yilda qayd etilgan bo‘lib, o‘sha paytda o‘rtacha yillik harorat 17,0 darajani tashkil etgan edi.
Eng sovuq yil esa 1920-yil bo‘lgan. O‘sha davrda Toshkentda o‘rtacha yillik harorat 11,8 daraja atrofida qayd etilgan.
Bu kabi statistik ma’lumotlar iqlim o‘zgarishlari va issiqlik darajasining oshib borayotganini yana bir bor tasdiqlaydi. Mutaxassislar bu holatni diqqat bilan kuzatib borish va zarur choralarni ko‘rish lozimligini ta’kidlamoqda.

В Ташкенте за последние 170 лет зафиксирован самый жаркий год
Об этом сообщил автор канала Uzb_Meteo на основе статистики погоды за 2025 год, сообщает издание upl.uz. По словам специалиста, в течение прошлого года ни в одном месяце не наблюдалась температура ниже нормы.
В результате среднегодовая температура в Ташкенте составила 17,3 градуса, что стало историческим рекордом. По данным, до этого самым жарким годом был 2023 год, когда среднегодовая температура составляла 17,0 градуса.
Самым холодным годом был 1920 год. В то время среднегодовая температура в Ташкенте составляла около 11,8 градуса.
Такая статистика еще раз подтверждает изменения климата и повышение уровня тепла. Специалисты подчеркивают необходимость внимательно следить за этой ситуацией и принимать необходимые меры.