O‘zbekistonda shaxsiy fondlar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekistonda mulkni boshqarishning yangi va zamonaviy tizimi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatimizda mulkdorlar va tadbirkorlar uchun mulkni professional boshqarish va meros madaniyatini rivojlantirishga xizmat qiluvchi "Xususiy fondlar to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Ushbu hujjat xalqaro tajriba asosida tayyorlangan bo‘lib, shaxsiy va xususiy fondlarning o‘ziga xos jihatlarini birlashtirgan innovatsion mexanizmni taqdim etadi.
Shaxsiy fond — bu jismoniy shaxs tomonidan hayotlik davrida yoki vafotidan so‘ng uning vasiyatiga binoan tashkil etiladigan nodavlat notijorat tashkilotdir. Ushbu fondning asosiy maqsadi muassis tomonidan jamlangan mol-mulkni belgilangan shartlar asosida boshqarish va ijtimoiy, madaniy, ma’rifiy hamda xayriya loyihalarini davomiy amalga oshirishdir.
Professional boshqaruv tizimi tufayli muassis yaratgan biznes va xayriya faoliyati barqaror rivojlanadi va uzoq yillar davomida faol bo‘lib qoladi. Qonun loyihasi 8 ta bob va 49 ta moddadan iborat bo‘lib, unda fond faoliyatining barcha jihatlari yoritilgan.
Benefitsiarlar (naf oluvchilar)ga fond mablag‘lari qanday tartibda berilishi aniq belgilangan. Ular asosiy benefitsiarlar (aniq shaxslar) va oddiy benefitsiarlar (shaxslar guruhi)ga bo‘linadi.
Fondning ta’sis hujjatlari — Ustav va Boshqaruv shartlari adliya organlarida ro‘yxatdan o‘tkaziladi, bu esa mulkni boshqarish va boshqaruv organlari o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga soladi. Fond mulkini samarali boshqarish uchun muassisda bir qator tanlov imkoniyatlari mavjud.
Kundalik boshqaruv yakka tartibda yoki jamoaviy organ tomonidan amalga oshiriladi. Nazorat esa oliy kollegial organ, vasiylik kengashi yoki maxsus nazorat tuzilmasi orqali ta’minlanadi.
Muassis fond manfaatlariga zid bo‘lgan qaror yoki harakatlarga veto qo‘yish huquqiga ega. Mazkur mexanizm fuqarolarga o‘z mulkini nafaqat bugun, balki kelajakda ham o‘z xohishiga ko‘ra boshqarish imkoniyatini beradi.
Bu, ayniqsa, yirik xayriya loyihalarini tashkil etish va oilaviy kapitalni avloddan avlodga uzluksiz yetkazishda muhim ahamiyat kasb etadi. Yangi tizim jamiyat hayotida inson kapitalini qo‘llab-quvvatlash va iqtisodiy rivojlanishga xizmat qiluvchi kuchli vositaga aylanishi kutilmoqda.
Sizningcha, shaxsiy fondlarning tashkil etilishi mamlakatimizda xayriya va metsenatlik madaniyatini qanday o‘zgartirishi mumkin?

В Узбекистане будет налажена деятельность частных фондов
В Узбекистане будет внедрена новая и современная система управления имуществом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В нашей стране разработан законопроект «О частных фондах», направленный на профессиональное управление имуществом и развитие культуры наследования для собственников и предпринимателей. Этот документ подготовлен на основе международного опыта и представляет инновационный механизм, объединяющий особенности личных и частных фондов.
Личный фонд — это негосударственная некоммерческая организация, создаваемая физическим лицом при жизни или по его завещанию после смерти. Основная цель такого фонда — управление имуществом, накопленным учредителем, на определённых условиях, а также постоянная реализация социальных, культурных, образовательных и благотворительных проектов.
Благодаря системе профессионального управления бизнес и благотворительная деятельность, созданные учредителем, будут устойчиво развиваться и функционировать в течение многих лет. Законопроект состоит из 8 глав и 49 статей, в которых освещены все аспекты деятельности фонда.
Чётко определён порядок предоставления средств фонда бенефициарам (получателям). Они делятся на основных бенефициаров (конкретные лица) и обычных бенефициаров (группа лиц).
Учредительные документы фонда — Устав и Правила управления регистрируются в органах юстиции, что регулирует отношения между собственностью и управляющими органами. Учредитель имеет ряд вариантов выбора для эффективного управления имуществом фонда.
Ежедневное управление осуществляется индивидуально или коллективным органом. Контроль обеспечивается высшим коллегиальным органом, попечительским советом или специальной контрольной структурой.
Учредитель имеет право наложить вето на решения или действия, противоречащие интересам фонда. Этот механизм даёт гражданам возможность управлять своим имуществом не только сегодня, но и в будущем по своему усмотрению.
Это особенно важно при организации крупных благотворительных проектов и непрерывной передаче семейного капитала из поколения в поколение. Ожидается, что новая система станет мощным инструментом поддержки человеческого капитала в общественной жизни и будет способствовать экономическому развитию.
Как вы считаете, каким образом создание личных фондов может изменить культуру благотворительности и меценатства в нашей стране?