Yashil iqtisodiyot va chiqindilarni qayta ishlashga imtiyozlar beriladi
O‘zbekistonda yashil iqtisodiyot va chiqindilarni qayta ishlash sohasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator yangi chora-tadbirlar qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jumladan, 2028 yil 1 yanvargacha elektromobillar uchun quvvat stansiyalari, ehtiyot qismlar va servis infratuzilmasini rivojlantirishga mo‘ljallangan texnologik uskunalarni olib kirishda bojxona boji nol stavkada qo‘llanadi. Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi.
Shuningdek, ipakni qayta ishlash va to‘qimachilik uskunalari uchun ehtiyot qismlar, tut daraxti urug‘i va ko‘chatlari, shuningdek tut ipak qurti uchun yuqori sifatli urug‘lar importiga ham shu kabi imtiyozlar beriladi. Prezident farmoniga ko‘ra, uzoq muddatli chora-tadbirlar ham belgilangan.
Xususan, 2031 yil 1 yanvargacha maishiy, qurilish va tibbiy chiqindilarni utilizatsiya qiluvchi korxonalar hamda biologik parchalanadigan polimer materiallarni qayta ishlovchi subyektlar faoliyatida foydalaniladigan, mamlakatda ishlab chiqarilmaydigan maxsus texnikalar, texnologik uskunalar va xomashyo bojxona bojlaridan ozod qilinadi. Bundan tashqari, chiqindilar bilan ishlash sohasida faoliyat yurituvchi subyektlar uchun imtiyozli soliq rejimi joriy etiladi.
2026 yil 1 yanvardan 2031 yil 1 yanvargacha «Chiqindilar poligonlarini boshqarish direksiyasi» va boshqa tegishli soliq to‘lovchilar uchun foyda solig‘i, shuningdek ijtimoiy soliq atigi 1 foiz miqdorida belgilangan. Mazkur soliq yengilliklari faqat belgilangan talablar bajarilgan taqdirda qo‘llanadi.
Asosiy talablar qatorida chiqindilarni yig‘ish, olib chiqish, saralash va qayta ishlashdan olingan daromad umumiy tushumning kamida 90 foizini tashkil etishi lozim. Shuningdek, har bir xodimga beriladigan oylik ish haqi miqdori eng kam ish haqining ikki baravaridan kam bo‘lmasligi talab qilinadi.

Зеленая экономика и переработка отходов будут получать льготы
В Узбекистане приняты ряд новых мер по развитию зеленой экономики и сферы переработки отходов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, до 1 января 2028 года на ввоз технологического оборудования, предназначенного для развития зарядных станций, запасных частей и сервисной инфраструктуры для электромобилей, будет применяться нулевая ставка таможенной пошлины. Об этом сообщает Podrobno.uz.
Кроме того, аналогичные льготы предоставляются на импорт запасных частей для оборудования по переработке шелка и текстильного оборудования, семян и саженцев тутового дерева, а также высококачественных семян тутового шелкопряда. Согласно указу Президента, также установлены долгосрочные меры.
В частности, до 1 января 2031 года специальная техника, технологическое оборудование и сырье, не производимые в стране, используемые в деятельности предприятий по утилизации бытовых, строительных и медицинских отходов, а также переработке биологически разлагаемых полимерных материалов, освобождаются от таможенных пошлин. Кроме того, для субъектов, работающих в сфере обращения с отходами, вводится льготный налоговый режим.
С 1 января 2026 года по 1 января 2031 года для «Дирекции управления полигонами отходов» и других соответствующих налогоплательщиков установлен налог на прибыль и социальный налог в размере всего 1 процента. Эти налоговые льготы применяются только при выполнении установленных требований.
Среди основных требований доход от сбора, вывоза, сортировки и переработки отходов должен составлять не менее 90 процентов от общего дохода. Также требуется, чтобы размер ежемесячной заработной платы на одного сотрудника был не менее чем в два раза выше минимальной заработной платы.