“O‘zbekiston-Tojikiston chegarasida yangi logistika markazi quriladi”
O‘zbekiston va Tojikiston chegarasida yangi logistika markazi qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu loyiha Yevrosiyo taraqqiyot banki (YeTB), Tojikiston Transport vazirligi va Davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalarini amalga oshirish markazi tomonidan boshqarilmoqda. Ular logistika markazi qurilishi bo‘yicha texnik-iqtisodiy asos (TIA) ishlab chiqishni boshladi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Yangi logistika markazi “Fotexobod” va “Oybek” chegara o‘tish punktlari hududida joylashadi.
Loyiha ustida ishlar Dushanbeda imzolangan texnik ko‘mak to‘g‘risidagi bitimdan so‘ng boshlangan. Ushbu hujjatga ko‘ra, YeTBning Texnik ko‘mak fondi loyiha samaradorligini baholash va texnik-iqtisodiy asosni tayyorlash xarajatlarini qoplaydi.
Tojikiston transport vaziri o‘rinbosari Shoista Saidmurodzoda bu loyiha davlat-xususiy sheriklik mexanizmi asosida amalga oshirilayotgan ilk tashabbus ekanini ta’kidladi. YeTBning Tojikistondagi direktori Vladimir Yakunin zamonaviy logistika infratuzilmasini rivojlantirish Tojikistonning 2023–2028 yillarga mo‘ljallangan logistika rivojlanish dasturining asosiy yo‘nalishlaridan biri ekanini qayd etdi.
Ushbu dastur infratuzilmani yangilash, sifatli loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va transport-logistika sohasiga investitsiyalarni jalb qilishni maqsad qilgan. Yakunin fikricha, “Fotexobod” loyihasi bo‘yicha TIA ishlab chiqilishi mintaqadagi transchegaraviy savdo samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, YeTB mazkur markaz qurilishini moliyalashtirish imkoniyatini ham ko‘rib chiqishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Ushbu loyiha infratuzilmaviy tashabbuslar sifatini oshirish, mutaxassislar malakasini kuchaytirish va yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun asos yaratishga xizmat qiladi.
Natijada Tojikistonning transport-logistika tizimini rivojlantirish, sektorning investitsion jozibadorligini oshirish va mintaqadagi savdo hajmini ko‘paytirish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, avvalroq “Oybek” va “Fotexobod” o‘tish punktlari hududida savdo-sanoat zonasi tashkil etish, ishlab chiqarish quvvatlari va logistika infratuzilmasini rivojlantirish masalalari ham muhokama qilingan edi.

«На узбекско-таджикской границе будет построен новый логистический центр»
На узбекско-таджикской границе планируется строительство нового логистического центра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект управляется Евразийским банком развития (ЕАБР), Министерством транспорта Таджикистана и Центром реализации проектов государственно-частного партнерства (ГЧП). Они начали разработку технико-экономического обоснования (ТЭО) строительства логистического центра.
Об этом сообщает podrobno.uz. Новый логистический центр будет расположен на территории пунктов пропуска «Фотехобод» и «Ойбек».
Работы над проектом начались после подписания в Душанбе соглашения о технической помощи. Согласно этому документу, Фонд технической помощи ЕАБР покроет расходы на оценку эффективности проекта и подготовку технико-экономического обоснования.
Заместитель министра транспорта Таджикистана Шоиста Саидмуродзода подчеркнула, что этот проект является первой инициативой, реализуемой на основе механизма государственно-частного партнерства. Директор ЕАБР в Таджикистане Владимир Якунин отметил, что развитие современной логистической инфраструктуры является одним из основных направлений программы развития логистики Таджикистана на 2023–2028 годы.
Эта программа направлена на обновление инфраструктуры, разработку качественной проектной документации и привлечение инвестиций в транспортно-логистическую сферу. По мнению Якунина, разработка ТЭО по проекту «Фотехобод» будет способствовать повышению эффективности трансграничной торговли в регионе.
Кроме того, ЕАБР заявил о готовности рассмотреть возможность финансирования строительства данного центра. Этот проект будет способствовать повышению качества инфраструктурных инициатив, укреплению квалификации специалистов и созданию основы для реализации крупных инвестиционных проектов.
В результате планируется развитие транспортно-логистической системы Таджикистана, повышение инвестиционной привлекательности сектора и увеличение объёмов торговли в регионе. Ранее также обсуждались вопросы создания торгово-промышленной зоны на территории пунктов пропуска «Ойбек» и «Фотехобод», развития производственных мощностей и логистической инфраструктуры.