O‘zbekiston Markaziy Osiyoda iqtisodiy o‘sish drayveri bo‘ldi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) O‘zbekistonni Markaziy Osiyoda barqaror iqtisodiy o‘sishning asosiy drayveri sifatida e’tirof etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi vaqtda jahon iqtisodiyoti sekinlashayotgan, MDH mamlakatlarida o‘sish sur’atlari susayib borayotgan bir sharoitda O‘zbekiston mintaqa uchun barqaror o‘sish va makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlayotgan davlat sifatida ajralib turmoqda. Bu haqda “Kursiv.uz” xabar berdi.
BMTning 2026-yil uchun “Jahon iqtisodiy holati va istiqbollari” hisobotida ta’kidlanishicha, O‘zbekiston iqtisodiyoti keyingi yillarda o‘sish ko‘rsatkichlari bo‘yicha nafaqat jahon o‘rtacha darajasidan, balki boshqa ko‘plab o‘tish iqtisodiyotlaridan ustun natijalar ko‘rsatgan. Hisobotda qayd etilishicha, 2026–2027-yillarda O‘zbekiston Markaziy Osiyoda iqtisodiy faollikni barqarorlashtiruvchi asosiy omillardan biri bo‘lishi kutilmoqda.
Shuningdek, hisobotda O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sishning ichki omillarga tobora ko‘proq tayanayotgani ta’kidlangan. Dastlabki yillarda iqtisodiy faollik Rossiyaga nisbatan sanksiyalar fonida tranzit va reekportdan kelgan daromadlar hisobiga qo‘llab-quvvatlangan bo‘lsa, hozirda mamlakat ichki talab, infratuzilma loyihalariga sarmoya, turizm rivoji va oltin bozoridagi qulay sharoitlar evaziga o‘sishni ta’minlamoqda.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonning hozirgi iqtisodiy modeli tashqi tebranishlarga nisbatan kamroq zaiflikni va ichki resurslarga asoslangan barqaror o‘sishni namoyon etmoqda. Bu jarayonda ichki bozor faolligi va iste’mol hajmining oshishi muhim o‘rin tutmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatda inflyatsiya darajasi ham pasayib bormoqda. Ilgari ikki xonali inflyatsiya kuzatilgan bo‘lsa-da, BMT prognozlariga ko‘ra, kelgusi yillarda inflyatsiya yanada pasayishi kutilmoqda.
BMT hisobotida mintaqaviy kontekst ham tahlil qilinadi. Rossiyaning MDH mamlakatlaridagi iqtisodiy ta’siri pasayib borayotgan bir paytda, O‘zbekiston o‘z iqtisodiy siyosati va ichki resurslariga tayanib, tashqi shoklarga kamroq qaramlikni namoyish etmoqda.
Bu esa makroiqtisodiy siyosatni mustaqil olib borish imkoniyatlarini oshirmoqda. Shu bilan birga, O‘zbekiston hali ham ayrim cheklovlarga duch kelmoqda.
Dengizga chiqish imkoniyatining yo‘qligi, logistika xarajatlari, xomashyo bozorlariga bog‘liqlik va iqlim xatarlari mamlakat iqtisodiyotini uzoq muddatli zaifliklarga duchor qilishi mumkin. Shu bois, BMT fikriga ko‘ra, kelgusida barqaror o‘sishni ta’minlash iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va infratuzilma loyihalariga sarmoya kiritish samaradorligiga bog‘liq bo‘ladi.
Mintaqaviy taqqoslashlarda O‘zbekiston ko‘plab davlatlarga nisbatan yaxshiroq iqtisodiy natijalarni ko‘rsatmoqda. BMTning baholashicha, mamlakat iqtisodiyoti barqaror rivojlanmoqda va o‘rta muddatli istiqbolda bu sur’atlar saqlanib qoladi.
Bu esa O‘zbekistonning mintaqadagi rolini kuchaytirib, uni faqat rivojlanayotgan iqtisodiyot emas, balki barqaror o‘sishning asosiy drayveri sifatida ko‘rsatmoqda.

Узбекистан стал драйвером экономического роста в Центральной Азии
Организация Объединённых Наций (ООН) признала Узбекистан основным драйвером устойчивого экономического роста в Центральной Азии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В условиях замедления мировой экономики и снижения темпов роста в странах СНГ, Узбекистан выделяется как государство, обеспечивающее устойчивый рост и макроэкономическую стабильность для региона. Об этом сообщает «Kursiv.uz».
В отчёте ООН «Мировое экономическое положение и перспективы» на 2026 год отмечается, что экономика Узбекистана в последние годы демонстрировала показатели роста не только выше мирового среднего уровня, но и превосходила многие другие переходные экономики. В отчёте также говорится, что в 2026–2027 годах Узбекистан ожидается стать одним из ключевых факторов стабилизации экономической активности в Центральной Азии.
Кроме того, в отчёте подчёркивается, что экономический рост в Узбекистане всё больше опирается на внутренние факторы. Если в первые годы экономическая активность поддерживалась доходами от транзита и реэкспорта на фоне санкций против России, то сейчас рост обеспечивается внутренним спросом, инвестициями в инфраструктурные проекты, развитием туризма и благоприятными условиями на рынке золота.
По данным ООН, нынешняя экономическая модель Узбекистана демонстрирует меньшую уязвимость к внешним колебаниям и устойчивый рост, основанный на внутренних ресурсах. В этом процессе важную роль играет активизация внутреннего рынка и рост объёмов потребления.
Кроме того, уровень инфляции в стране также снижается. Если ранее наблюдалась двузначная инфляция, то согласно прогнозам ООН, в ближайшие годы инфляция продолжит снижаться.
В отчёте ООН также анализируется региональный контекст. В то время как экономическое влияние России в странах СНГ снижается, Узбекистан, опираясь на свою экономическую политику и внутренние ресурсы, демонстрирует меньшую зависимость от внешних шоков.
Это увеличивает возможности для проведения независимой макроэкономической политики. Вместе с тем, Узбекистан всё ещё сталкивается с некоторыми ограничениями.
Отсутствие выхода к морю, логистические расходы, зависимость от рынков сырья и климатические риски могут привести к долгосрочной уязвимости экономики страны. Поэтому, по мнению ООН, обеспечение устойчивого роста в будущем будет зависеть от эффективности диверсификации экономики и инвестиций в инфраструктурные проекты.
В региональных сравнениях Узбекистан демонстрирует лучшие экономические результаты по сравнению со многими странами. По оценкам ООН, экономика страны развивается стабильно, и в среднесрочной перспективе эти темпы сохранятся.
Это усиливает роль Узбекистана в регионе, показывая его не только как развивающуюся экономику, но и как основной драйвер устойчивого роста.
Сводка рейсов на 6 сентября и расписание ниже. Источник — uzairways.com. Рекомендуем приезжать заранее. Вылет Рейс Город Время Тип самолёта HY281 Istanbul 01:10 763 HY235 Myunxen 05:20 32N HY9665