O‘zbekiston orqali yuk tranziti 2,8 mln tonnadan oshdi
2025 yilda O‘zbekiston hududi orqali amalga oshirilgan xalqaro yuk tashish va tranzit hajmi 2,8 million tonnadan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Transport vazirligi ma’lumot berdi. Kursiv.uz xabariga ko‘ra, so‘nggi yillarda yuk hajmining sezilarli o‘sishi kuzatilgan.
Raqamlarga e’tibor qaratadigan bo‘lsak, O‘rta koridor bo‘yicha yuk oqimi 2020 yilda 500 ming tonnani tashkil etgan bo‘lsa, 2025 yilga kelib bu ko‘rsatkich 1 million tonnadan oshdi. Ayniqsa, Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston yo‘nalishida yuk hajmi keskin oshgan.
Bu yo‘nalish bo‘yicha yuk tashish hajmi 33,7 ming tonnadan 1,8 million tonnagacha yetdi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Transafg‘on temiryo‘li loyihasini faol ilgari surmoqda.
Ayni paytda loyiha bo‘yicha texnik-iqtisodiy asos ishlab chiqilmoqda. Avtomobil transporti sohasida esa Qirg‘iziston va Ozarbayjon bilan hamkorlikda e-Permit elektron ruxsatnomalar tizimi joriy etildi.
Ushbu tizim yuk tashish jarayonlarini yanada qulay va samarali qilishga xizmat qilmoqda. Shuningdek, mamlakatdagi 24 ta transport-logistika markaziga xalqaro “quruq port” maqomi berildi.
Bu tashabbus yuklarni qayta ishlash jarayonini tezlashtirib, O‘zbekiston orqali o‘tadigan tranzitni yanada samarali qilishga zamin yaratadi.

Транзит грузов через Узбекистан превысил 2,8 млн тонн
В 2025 году объем международных грузоперевозок и транзита через территорию Узбекистана превысил 2,8 миллиона тонн. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Министерстве транспорта. По данным Kursiv.uz, в последние годы наблюдается значительный рост объема грузоперевозок.
Если обратить внимание на цифры, то грузопоток по Среднему коридору в 2020 году составлял 500 тысяч тонн, а к 2025 году этот показатель превысил 1 миллион тонн. Особенно резко увеличился объем грузов по маршруту Китай — Кыргызстан — Узбекистан.
Объем перевозок по этому маршруту вырос с 33,7 тысячи тонн до 1,8 миллиона тонн. Кроме того, Узбекистан активно продвигает проект Трансафганской железной дороги.
В настоящее время по проекту разрабатывается технико-экономическое обоснование. В сфере автомобильного транспорта совместно с Кыргызстаном и Азербайджаном введена система электронных разрешений e-Permit.
Эта система способствует упрощению и повышению эффективности процесса грузоперевозок. Также 24 транспортно-логистическим центрам в стране присвоен международный статус «сухого порта».
Эта инициатива ускорит процесс обработки грузов и создаст условия для более эффективного транзита через Узбекистан.