2025 yilda Misrga sayohatlar 47,7 foizga oshdi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida 60 979 nafar O‘zbekiston fuqarosi turistik maqsadlarda Misrga safar qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu raqam o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 19,7 ming nafarga yoki 47,7 foizga ko‘paygan.
Sayohat maqsadlari bo‘yicha eng katta ulush dam olish va sayyohatga to‘g‘ri kelgan. Bu yo‘nalishda 55 090 nafar fuqaro Misrga tashrif buyurgan.
Ikkinchi o‘rinda esa qarindosh-urug‘larni yo‘qlash sababi turadi. Ushbu maqsadda 5 679 nafar fuqaro Misrga borgan.
Boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha safarlar ancha kam. Xususan, davolanish uchun 172 nafar, o‘qish maqsadida 20 nafar va xizmat yuzasidan 18 nafar O‘zbekiston fuqarosi Misrga safar qilgan.

В 2025 году поездки в Египет увеличились на 47,7%
В период с января по ноябрь 2025 года 60 979 граждан Узбекистана совершили поездки в Египет с туристическими целями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Национальном статистическом комитете. Эта цифра увеличилась на 19,7 тысячи человек или на 47,7 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По целям поездок наибольшая доля приходится на отдых и туризм. В этом направлении Египет посетили 55 090 граждан.
На втором месте стоит посещение родственников. С этой целью в Египет отправились 5 679 граждан.
По другим направлениям поездки значительно меньше. В частности, для лечения в Египет поехали 172 человека, для учёбы — 20 человек, и по служебным вопросам — 18 граждан Узбекистана.