2050 yilda O‘zbekiston urbanizatsiyada yetakchi bo‘ladi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga asoslangan Ranking tahlillariga ko‘ra, 2050 yilga kelib O‘zbekiston urbanizatsiya darajasi bo‘yicha Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinni egallashi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prognozlarga ko‘ra, o‘sha yili mamlakat aholisining 54,6 foizi yirik shaharlarda yashaydi. Qozog‘istonda esa bu ko‘rsatkich 51 foizni tashkil etishi taxmin qilinmoqda.
Shuningdek, 2050 yilda O‘zbekistonda qishloq aholisi ulushi mintaqadagi eng past darajaga — 8,7 foizga tushishi kutilmoqda. Boshqa tomondan, Qozog‘istonda qishloq aholisi ulushi 18,7 foizga yetib, Markaziy Osiyoda eng yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘ladi.
2025 yil natijalariga ko‘ra, Markaziy Osiyo aholisi quyidagicha taqsimlangan: 41,1 foizi yirik shaharlarda, 41,6 foizi kichik va o‘rta shaharlarda, 17,3 foizi esa qishloq hududlarida yashagan. O‘sha yili urbanizatsiya bo‘yicha yetakchilik Qozog‘istonda bo‘lgan: aholining 45,3 foizi yirik shaharlarda, 32,2 foizi kichik va o‘rta shaharlarda, 22,4 foizi esa qishloqlarda istiqomat qilgan.
O‘zbekiston esa 2025 yilda urbanizatsiya darajasi bo‘yicha mintaqada ikkinchi o‘rinni egallagan. Aholining 43,8 foizi yirik shaharlarda, 43,4 foizi kichik va o‘rta shaharlarda yashagan.
Qishloq aholisi ulushi esa 12,8 foizni tashkil etib, Markaziy Osiyoda eng past ko‘rsatkich bo‘lgan. Manba: Ranking tahlillari.

В 2050 году Узбекистан станет лидером в урбанизации
Согласно анализу Ranking на основе данных Организации Объединённых Наций (ООН), к 2050 году Узбекистан ожидает занять лидирующую позицию в Центральной Азии по уровню урбанизации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По прогнозам, в тот год 54,6% населения страны будет проживать в крупных городах. В Казахстане этот показатель, как ожидается, составит 51%.
Кроме того, к 2050 году доля сельского населения в Узбекистане снизится до самого низкого уровня в регионе — 8,7%. С другой стороны, в Казахстане доля сельского населения достигнет 18,7%, что станет самым высоким показателем в Центральной Азии.
По результатам 2025 года население Центральной Азии распределялось следующим образом: 41,1% проживали в крупных городах, 41,6% — в малых и средних городах, и 17,3% — в сельской местности. В тот год лидерство по уровню урбанизации принадлежало Казахстану: 45,3% населения проживали в крупных городах, 32,2% — в малых и средних городах, и 22,4% — в сельской местности.
Узбекистан в 2025 году занял второе место в регионе по уровню урбанизации. 43,8% населения проживали в крупных городах, 43,4% — в малых и средних городах.
Доля сельского населения составляла 12,8%, что было самым низким показателем в Центральной Азии. Источник: анализ Ranking.