O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-yanvar kuni Shveysariyaning Davos shahriga amaliy tashrif bilan jo‘nab ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U yerda u AQSH Prezidenti Donald Tramp taklifiga binoan o‘tkaziladigan Tinchlik kengashi nizomini imzolash marosimida ishtirok etadi. Avvalroq ma’lum qilinganidek, O‘zbekiston bu tashkilotga ta’sischi davlat sifatida qo‘shilish taklifini qabul qilgan.
Tinchlik kengashi tashabbusining asosiy maqsadi – xalqaro hamjamiyatni bir platformada birlashtirish orqali uzoq muddatli tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashdir. Bu yangi xalqaro tuzilma, ayniqsa, G‘azo va Yaqin Sharq mintaqasidagi mojarolarni hal qilish uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.
Manbalarga ko‘ra, Tinchlik kengashi nizomini imzolash marosimi Davosda o‘tkaziladi. Hozirda bir nechta davlatlar bu tashabbusga qo‘shilishga rozilik bildirgan.
Shavkat Mirziyoyev AQSH Prezidenti Donald Trampga yo‘llagan maktubida bu tashabbusni Yaqin Sharqdagi ko‘p yillik mojarolarni hal qilish va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash yo‘lida muhim qadam sifatida baholagan. Yangi tuzilma amalda samarali ishlasa, bu O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini va diplomatik faoliyatini yanada kuchaytirishi mumkin.

Шавкат Мирзиёев подпишет устав Совета по безопасности в Давосе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 января отправился с рабочим визитом в швейцарский город Давос. Об этом сообщает Zamin.uz.
Там он примет участие в церемонии подписания устава Совета по миру по приглашению президента США Дональда Трампа. Как было сообщено ранее, Узбекистан принял предложение присоединиться к этой организации в качестве государства-учредителя.
Основная цель инициативы Совета по миру — обеспечить долгосрочный мир, стабильность и безопасность путем объединения международного сообщества на одной платформе. Эта новая международная структура ожидается иметь особое значение для разрешения конфликтов в Газе и регионе Ближнего Востока.
По данным источников, церемония подписания устава Совета по миру пройдет в Давосе. В настоящее время несколько государств выразили согласие присоединиться к этой инициативе.
В письме президенту США Дональду Трампу Шавкат Мирзиёев оценил эту инициативу как важный шаг на пути разрешения многолетних конфликтов на Ближнем Востоке и обеспечения региональной стабильности. Если новая структура будет эффективно функционировать на практике, это может значительно укрепить международный авторитет и дипломатическую деятельность Узбекистана.
В противном случае существует вероятность, что это останется лишь политической пропагандой. В любом случае встречи в Давосе явно повлияют на развитие международных отношений в ближайшие месяцы.