Shakar va meva konsentratlari boji bekor qilinishi taklif etildi
O‘zbekiston biznesi shakar va meva konsentratlari importi boji bekor qilinishini taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
21-yanvar kuni tadbirkorlar va elchilar ishtirokida o‘tkazilgan ochiq muloqotda O‘zbekistondagi biznes vakillari shakar importiga qo‘yilgan bojlarni bekor qilish masalasini ko‘tardi. Bu haqda uzdaily.uz xabar berdi.
UzBev — alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilari uyushmasi ijrochi direktori Alfiya Musina O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan apelsin va mango kabi meva konsentratlari uchun 10 foizlik bojni olib tashlashni taklif qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, shakar narxining yuqoriligi mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun haligacha dolzarb muammo bo‘lib qolmoqda.
Hozirda oq shakar importi 20 foizlik boj bilan rasmiylashtirilmoqda. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabov apelsin O‘zbekistonda yetishtirilmasligini inobatga olib, apelsin konsentratlariga boj qo‘llash masalasini qayta ko‘rib chiqish taklifini bildirdi.
U bu borada iqtisodiyot va moliya vaziri maslahatchisi Jasur Karshiboyevga murojaat qildi. Vitse-premyer Jamshid Xo‘jayev esa Iqtisodiyot va moliya vazirligiga mazkur masalani o‘rganib chiqishni va ikki hafta ichida xulosa taqdim etishni topshirdi.

Предложено отменить пошлину на сахар и фруктовые концентраты
Бизнес Узбекистана предложил отменить пошлины на импорт сахара и фруктовых концентратов. Об этом сообщает Zamin.uz.
21 января на открытом диалоге с участием предпринимателей и послов представители бизнеса Узбекистана подняли вопрос об отмене пошлин на импорт сахара. Об этом сообщает uzdaily.uz.
Исполнительный директор Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков UzBev Альфия Мусина предложила отменить 10-процентную пошлину на фруктовые концентраты, такие как апельсиновые и манговые, которые не производятся в Узбекистане. По её словам, высокая цена на сахар остаётся актуальной проблемой для местных производителей.
В настоящее время импорт белого сахара оформляется с пошлиной в 20 процентов. Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов, учитывая, что апельсины не выращиваются в Узбекистане, предложил пересмотреть вопрос применения пошлин на апельсиновые концентраты.
Он обратился по этому вопросу к советнику министра экономики и финансов Жасуру Каршибоеву. Вице-премьер Джамшид Ходжаев поручил Министерству экономики и финансов изучить данный вопрос и представить выводы в течение двух недель.
Кроме того, он отметил, что в стране реализуются два крупных проекта по производству сахара, и в ближайшие 2–3 года ожидается значительное увеличение объёмов местного производства.