O‘zbekiston aholisi 38 milliondan oshdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotiga ko‘ra, 2026-yilning 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekiston aholisi 38 million 236,7 ming kishiga yetgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aholi tarkibida erkaklar soni ayollarga nisbatan biroz ko‘proq. Jumladan, erkaklar soni 19 million 257,7 ming kishini (50,4 foiz), ayollar esa 18 million 979,0 ming kishini (49,6 foiz) tashkil etmoqda.
Aholining shahar va qishloq bo‘yicha taqsimotida ham farq mavjud. Shaharda yashovchilar soni 19 million 471,7 ming kishini tashkil etib, qishloq aholisi sonidan (18 million 765,0 ming) 706,7 ming kishiga ko‘pdir.
Bu shaharlar aholisi soni o‘sishda davom etayotganini ko‘rsatadi. Nikoh va ajrimlar statistikasiga to‘xtaladigan bo‘lsak, o‘tgan yilda 267,1 mingta nikoh qayd etilgan, ajrimlar esa 46,9 mingta bo‘lgan.
Qizig‘i shundaki, eng katta kuyov 91 yoshda, eng katta kelin esa 85 yoshda bo‘lgan. Ayollar asosan 20–30 yosh oralig‘ida turmush qurayotganliklari kuzatilgan.
Migratsiya ko‘rsatkichlariga ko‘ra, 2026-yilda O‘zbekistonga 1 159 kishi kelgan, lekin 10 117 kishi mamlakatni tark etgan. Bu esa ketayotganlarning soni kelayotganlardan sezilarli darajada ko‘pligini bildiradi.
Tug‘ilish ko‘rsatkichlari bo‘yicha 2025-yilning yanvar-sentabr oylarida 664,6 ming bola dunyoga kelgan. Ammo bu ko‘rsatkich oldingi yillardagi tug‘ilish miqdoriga nisbatan pasaygan.
Umuman olganda, O‘zbekiston aholisining soni o‘sishda davom etmoqda. Shahar aholisi qishloq aholisidan ko‘proq bo‘lib, bu urbanizatsiya jarayonining kuchayayotganidan dalolat beradi.
Nikoh, ajrim va migratsiya ko‘rsatkichlari esa jamiyatda ro‘y berayotgan ijtimoiy o‘zgarishlarni aks ettiradi. Ma’lumot manbasi: Milliy statistika qo‘mitasi.

По данным Комитета национальной статистики, на 1 января 2026 года население Узбекистана достигло 38 миллионов 236,7 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
В составе населения мужчин немного больше, чем женщин. В частности, число мужчин составляет 19 миллионов 257,7 тысяч человек (50,4%), а женщин — 18 миллионов 979,0 тысяч человек (49,6%).
Также существует разница в распределении населения по городам и селам. Численность городского населения составляет 19 миллионов 471,7 тысяч человек, что на 706,7 тысяч больше, чем сельского населения (18 миллионов 765,0 тысяч).
Это свидетельствует о продолжающемся росте численности населения городов. Что касается статистики браков и разводов, в прошлом году было зарегистрировано 267,1 тысячи браков и 46,9 тысячи разводов.
Интересно, что самый пожилой жених был в возрасте 91 года, а самая пожилая невеста — 85 лет. Женщины в основном вступают в брак в возрасте от 20 до 30 лет.
По показателям миграции, в 2026 году в Узбекистан прибыло 1 159 человек, однако 10 117 человек покинули страну. Это означает, что число уезжающих значительно превышает число прибывающих.
По показателям рождаемости, в январе-сентябре 2025 года родилось 664,6 тысячи детей. Однако этот показатель снизился по сравнению с предыдущими годами.
В целом численность населения Узбекистана продолжает расти. Городское население превышает сельское, что свидетельствует об усилении процесса урбанизации.
Показатели браков, разводов и миграции отражают социальные изменения, происходящие в обществе. Источник информации: Комитет национальной статистики.