2025 yil 25 oktyabr kuni Vazirlar Mahkamasi tomonidan qabul qilingan qarorga ko‘ra, O‘zbekistonda haydovchilik guvohnomasini olish jarayoniga yangi tartiblar joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga muvofiq, 2026 yil 1 fevraldan boshlab “A” va “B” toifadagi transport vositalarini boshqarish huquqini olish istagida bo‘lgan shaxslar endi nazariy darslarga majburiy qatnashmasligi mumkin. Bu o‘quv dasturining nazariy qismini mustaqil o‘zlashtirish imkoniyatini beradi.
Talabgor o‘z xohishiga ko‘ra nazariy bilimlarni o‘quv kurslarida (onlayn yoki oflayn) olishi yoki mustaqil tayyorlanishi mumkin. Shu bilan birga, amaliy mashg‘ulotlar bo‘yicha talablar avvalgidek qat’iy qoladi.
Talabgorlar avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalarini boshqarish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarni to‘liq o‘tashi shart. Amaliy mashg‘ulotlarni muvaffaqiyatli yakunlagan talabgorlar haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy va amaliy imtihonlarni topshiradi.
Amaliy mashg‘ulotni tugatganlik haqidagi ma’lumotnoma endi elektron shaklda rasmiylashtiriladi. Shuningdek, “A” va “B” toifadagi haydovchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash o‘quv guruhlarini Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatida ro‘yxatga olish talabi bekor qilindi.
Yangi tartibga ko‘ra, nazariy qismda erkinlik oshirildi, biroq amaliy mashg‘ulotlar talabiga qat’iy rioya qilish zarur. Bu esa haydovchilik guvohnomasini olish jarayonini yanada qulayroq va moslashuvchan qiladi.

Внесены изменения в порядок получения водительского удостоверения
25 октября 2025 года по решению Кабинета Министров в Узбекистане введены новые правила получения водительского удостоверения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно им, с 1 февраля 2026 года лица, желающие получить право управления транспортными средствами категорий «А» и «В», могут не обязательно посещать теоретические занятия. Это дает возможность самостоятельно освоить теоретическую часть учебной программы.
Заявитель может по своему желанию получать теоретические знания на курсах (онлайн или офлайн) или готовиться самостоятельно. При этом требования к практическим занятиям остаются строгими, как и прежде.
Заявители обязаны полностью пройти практические занятия по управлению автотранспортными средствами и городским электротранспортом. Успешно завершившие практические занятия сдают теоретический и практический экзамены для получения водительского удостоверения.
Справка о прохождении практических занятий теперь оформляется в электронном виде. Также отменено требование регистрации учебных групп по подготовке и переподготовке водителей категорий «А» и «В» в Государственной службе безопасности дорожного движения.
По новым правилам свобода в теоретической части увеличена, однако строгое соблюдение требований к практическим занятиям остается обязательным. Это делает процесс получения водительского удостоверения более удобным и гибким.