Ta’lim tizimida yangi lavozim tayinlovlari amalga oshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlariga muvofiq davlat boshqaruvi va ta’lim sohasida bir qator kadrlar o‘zgarishi amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar ta’lim tizimini yanada rivojlantirish va islohotlarni izchil davom ettirish maqsadida amalga oshirildi. Xilola Uktamovna Umarova boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.
Uning o‘rniga Ilhom Tohirovich Sirojev mazkur lavozimga tayinlandi. Shu bilan birga, Xilola Umarova O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari etib tayinlandi.
Bundan tashqari, u Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori lavozimiga ham tayinlandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu tayinlovlar ta’lim tizimini takomillashtirish, pedagogik kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va sohada islohotlarni samarali davom ettirishga qaratilgan.
Ma’lum qilinishicha, Xilola Umarova 2022 yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan edi. Keyinchalik, 2025 yil 14 iyul kuni Prezident farmoniga binoan Prezident Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga o‘tkazilgan edi.