O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmonlariga muvofiq davlat boshqaruvi va ta’lim sohasida bir qator kadrlar o‘zgarishi amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar ta’lim tizimini yanada rivojlantirish va islohotlarni izchil davom ettirish maqsadida amalga oshirildi. Xilola Uktamovna Umarova boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.
Uning o‘rniga Ilhom Tohirovich Sirojev mazkur lavozimga tayinlandi. Shu bilan birga, Xilola Umarova O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi vazirining pedagogik ta’limni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari etib tayinlandi.
Bundan tashqari, u Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti rektori lavozimiga ham tayinlandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu tayinlovlar ta’lim tizimini takomillashtirish, pedagogik kadrlar tayyorlash sifatini oshirish va sohada islohotlarni samarali davom ettirishga qaratilgan.
Ma’lum qilinishicha, Xilola Umarova 2022 yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan edi. Keyinchalik, 2025 yil 14 iyul kuni Prezident farmoniga binoan Prezident Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimiga o‘tkazilgan edi.

В системе образования проведены новые назначения на должности
В соответствии с соответствующими указами Президента Республики Узбекистан были проведены кадровые изменения в сфере государственного управления и образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти изменения были осуществлены с целью дальнейшего развития системы образования и последовательного продолжения реформ. Хилола Уктамовна Умарова освобождена от должности заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по вопросам реформирования образования в связи с переходом на другую работу.
На её место назначен Илхом Тохирович Сироев. В то же время Хилола Умарова назначена заместителем министра Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан по вопросам развития педагогического образования.
Кроме того, она назначена ректором Национального педагогического университета имени Низами. Согласно официальным данным, эти назначения направлены на совершенствование системы образования, повышение качества подготовки педагогических кадров и эффективное продолжение реформ в данной сфере.
Сообщается, что Хилола Умарова была назначена министром дошкольного и школьного образования в 2022 году. Позже, 14 июля 2025 года, указом Президента она была переведена на должность заместителя руководителя Администрации Президента по вопросам реформирования образования.