O‘zbekistonda Ramazon 19-fevraldan boshlanishi tasdiqlandi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi huzuridagi Fatvo markazi 17-fevral kuni olib borilgan kuzatuvlar natijasida muhim ma’lumot e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, hijriy 1447-yil Ramazon oyi hiloli O‘zbekistonda ko‘rinmagan. Ushbu xulosa O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi qoshidagi Astronomiya instituti tomonidan taqdim etilgan ilmiy ma’lumotlar bilan tasdiqlangan.
Bu esa qarorlar faqat diniy an’analarga emas, balki ilmiy asosga ham tayanib qabul qilinishini ko‘rsatadi. Mazkur ma’lumotlar asosida 18-fevral Sha’bon oyining 30-kuni, deb belgilandi.
Ramazon oyining birinchi kuni esa 19-fevralga to‘g‘ri kelishi haqida qaror qabul qilindi. Bu degani, Ramazon oyi boshlanishidan oldin bir kun qo‘shimcha tayyorgarlik kuni sifatida qoldiriladi.
Shuningdek, qator musulmon davlatlari ham 19-fevralni Ramazonning birinchi kuni sifatida tan oldi. Ular orasida Misr, Iordaniya, Suriya, Iroq, Eron, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Ozarboyjon kabi mamlakatlar bor.
Bundan tashqari, Indoneziya, Malayziya, Hindiston, Pokiston, Avstraliya va Yaponiya kabi davlatlar ham ushbu sanani rasman Ramazonning birinchi kuni sifatida e’lon qilishdi. Yevropa fatvo va tadqiqotlar kengashi ham shu sanani tasdiqladi.
Biroq, Saudiya Arabistonida Ramazon 18-fevraldan boshlanishi haqida e’lon qilindi. Bunday tafovutlar odatda oy ko‘rish mezonlari, geografik farqlar va hisob-kitob uslublarining turlicha bo‘lishi bilan izohlanadi.
O‘zbekistonda esa rasmiy yondashuv aniq belgilangan. 16-fevral kuni prezident qarori bilan Ramazon oyini munosib o‘tkazish haqida hujjat qabul qilindi va unda 19-fevral Ramazonning boshlanishi sifatida tasdiqlandi.
Shunday qilib, Ramazon oyini kutib olish uchun tayyorgarlik ko‘rish uchun vaqt yetarli. Eng muhimi, ushbu muborak oy har bir inson tomonidan ezgu niyat va tartib bilan qarshi olinishi lozim.