O‘zbekistonda Ramazon 19-fevraldan boshlanishi tasdiqlandi
Unga ko‘ra, hijriy 1447-yil Ramazon oyi hiloli O‘zbekistonda ko‘rinmagan. Ushbu xulosa O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi qoshidagi Astronomiya instituti tomonidan taqdim etilgan ilmiy ma’lumotlar bilan tasdiqlangan.
Bu esa qarorlar faqat diniy an’analarga emas, balki ilmiy asosga ham tayanib qabul qilinishini ko‘rsatadi. Mazkur ma’lumotlar asosida 18-fevral Sha’bon oyining 30-kuni, deb belgilandi.
Ramazon oyining birinchi kuni esa 19-fevralga to‘g‘ri kelishi haqida qaror qabul qilindi. Bu degani, Ramazon oyi boshlanishidan oldin bir kun qo‘shimcha tayyorgarlik kuni sifatida qoldiriladi.
Shuningdek, qator musulmon davlatlari ham 19-fevralni Ramazonning birinchi kuni sifatida tan oldi. Ular orasida Misr, Iordaniya, Suriya, Iroq, Eron, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Ozarboyjon kabi mamlakatlar bor.
Bundan tashqari, Indoneziya, Malayziya, Hindiston, Pokiston, Avstraliya va Yaponiya kabi davlatlar ham ushbu sanani rasman Ramazonning birinchi kuni sifatida e’lon qilishdi. Yevropa fatvo va tadqiqotlar kengashi ham shu sanani tasdiqladi.
Biroq, Saudiya Arabistonida Ramazon 18-fevraldan boshlanishi haqida e’lon qilindi. Bunday tafovutlar odatda oy ko‘rish mezonlari, geografik farqlar va hisob-kitob uslublarining turlicha bo‘lishi bilan izohlanadi.
O‘zbekistonda esa rasmiy yondashuv aniq belgilangan. 16-fevral kuni prezident qarori bilan Ramazon oyini munosib o‘tkazish haqida hujjat qabul qilindi va unda 19-fevral Ramazonning boshlanishi sifatida tasdiqlandi.
Shunday qilib, Ramazon oyini kutib olish uchun tayyorgarlik ko‘rish uchun vaqt yetarli. Eng muhimi, ushbu muborak oy har bir inson tomonidan ezgu niyat va tartib bilan qarshi olinishi lozim.

В Узбекистане подтверждено начало Рамадана с 19 февраля
Центр фетв при Духовном управлении мусульман Узбекистана опубликовал важную информацию по результатам наблюдений, проведённых 17 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ей, новый месяц Рамадан 1447 года по хиджре не был виден в Узбекистане. Этот вывод подтверждён научными данными, представленными Институтом астрономии при Академии наук Республики Узбекистан.
Это показывает, что решения принимаются не только на основе религиозных традиций, но и опираются на научные данные. На основании этих сведений 18 февраля был определён как 30-й день месяца Шаабан.
Было принято решение, что первый день Рамадана приходится на 19 февраля. Это означает, что перед началом Рамадана выделяется дополнительный день для подготовки.
Кроме того, ряд мусульманских стран также признали 19 февраля первым днём Рамадана. Среди них Египет, Иордания, Сирия, Ирак, Иран, Турция, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Азербайджан.
Также Индонезия, Малайзия, Индия, Пакистан, Австралия и Япония официально объявили эту дату первым днём Рамадана. Европейский совет по фетвам и исследованиям также подтвердил эту дату.
Однако в Саудовской Аравии объявлено, что Рамадан начнётся 18 февраля. Такие различия обычно объясняются разными критериями наблюдения луны, географическими особенностями и методами расчёта.
В Узбекистане же официальная позиция чётко определена. 16 февраля указом президента был принят документ о достойном проведении месяца Рамадан, в котором 19 февраля утверждён как дата начала Рамадана.
Таким образом, времени для подготовки к встрече Рамадана достаточно. Главное, чтобы этот священный месяц каждый человек встретил с добрыми намерениями и в порядке.