O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi Isroil va Misr chegarasiga oid yangi ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Elchixonaning rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, Isroil va Misr o‘rtasida joylashgan «Begin» («Taba») chegara o‘tish punkti hozirda uzluksiz, ya’ni 24 soatlik ish rejimida faoliyat ko‘rsatmoqda. O‘zbekiston fuqarolari uchun Sinay yarimoroli hududiga kirishda amaldagi va haqiqiy hujjatlarga ega bo‘lgan taqdirda viza talab qilinmasligi ta’kidlangan.
Shuningdek, chegaradan o‘tish jarayonida noqulayliklarning oldini olish maqsadida chegara yig‘imlarini oldindan onlayn tarzda to‘lab qo‘yish tavsiya etiladi. Elchixona xavfsizlik bilan bog‘liq vaziyatni hisobga olgan holda boshqa quruqlikdagi chegara o‘tish punktlaridan foydalanishni hozircha maqbul deb hisoblamayapti.
Shuningdek, Isroil–Misr chegarasidagi o‘tish punktlarining ish tartibi qisqa vaqt ichida o‘zgarishi mumkinligi haqida ogohlantirilgan. Shu sababli, fuqarolarga safar oldidan eng so‘nggi ma’lumotlarni rasmiy manbalar orqali aniqlashtirib olish tavsiya etiladi.

Израильско-египетская граница: посольство Узбекистана предупредило
Посольство Узбекистана в Израиле опубликовало новую информацию, касающуюся границы между Израилем и Египтом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным посольства, пункт пропуска «Бегин» («Таба»), расположенный на границе между Израилем и Египтом, в настоящее время работает круглосуточно, то есть 24 часа в сутки. Для граждан Узбекистана при наличии действительных и подлинных документов виза для въезда на территорию Синайского полуострова не требуется.
Кроме того, с целью предотвращения неудобств при прохождении границы рекомендуется заранее оплачивать сборы онлайн. Посольство, учитывая ситуацию с безопасностью, пока не считает целесообразным использование других сухопутных пунктов пропуска.
Также было предупреждено, что режим работы пунктов пропуска на израильско-египетской границе может измениться в ближайшее время. Поэтому гражданам рекомендуется перед поездкой уточнять самую актуальную информацию через официальные источники.