O‘zbekiston fuqarolariga Isroil-Misr chegarasida ogohlantirish berildi
O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi navbatdagi rasmiy ogohlantirishni e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Elchixona ma'lumotlariga ko‘ra, Isroil va Misr o‘rtasida joylashgan "Begin" (Taba) chegara o‘tish punkti 24 soatlik ish rejimida faoliyat yuritmoqda. Bu hududga kirishda O‘zbekiston fuqarolariga viza talab etilmaydi, agar ular amaldagi va haqiqiy hujjatlarga ega bo‘lsalar.
Chegaradan o‘tishda ortiqcha navbatlar va kechikishlarning oldini olish uchun chegara yig‘imlarini oldindan onlayn shaklda to‘lash tavsiya etiladi. Elchixona xavfsizlik bilan bog‘liq vaziyat sababli boshqa quruqlikdagi chegara o‘tish punktlaridan foydalanishni hozirgi paytda maqbul deb hisoblamayapti.
Bundan tashqari, Isroil va Misr chegarasidagi o‘tish punktlarining ish tartibi qisqa muddat ichida o‘zgarishi mumkin. Shu bois, fuqarolar safarlarini rejalashtirishdan oldin eng so‘nggi ma'lumotlarni rasmiy manbalar orqali aniqlab olishlari zarur.

Гражданам Узбекистана было выдано предупреждение на границе Израиля и Египта
Посольство Узбекистана в Израиле объявило очередное официальное предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным посольства, пункт пропуска "Begin" (Таба), расположенный на границе между Израилем и Египтом, работает в круглосуточном режиме. Для граждан Узбекистана при въезде на эту территорию виза не требуется, если у них есть действительные и подлинные документы.
Для предотвращения излишних очередей и задержек при прохождении границы рекомендуется заранее оплачивать сборы онлайн. Посольство считает нецелесообразным в настоящее время использовать другие сухопутные пункты пропуска из-за ситуации с безопасностью.
Кроме того, режим работы пунктов пропуска на границе Израиля и Египта может измениться в кратчайшие сроки. Поэтому гражданам необходимо перед планированием поездок уточнять актуальную информацию через официальные источники.