O‘zbekiston oltin zaxiralari hajmi bo‘yicha 14-o‘rinda
O‘zbekistonning oltin zaxiralari hajmi 390,3 tonnaga yetib, dunyo reytingida 14-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ma'lumot Jahon oltin kengashi hisobotida keltirilgan. Shu bilan birga, O‘zbekiston Portugaliya va Qozog‘istonni ortda qoldirib, 2025 yilda 7,8 tonna qimmatbaho metall sotib olgan.
2020-2025 yillar oralig‘ida umumiy xarid esa 54,4 tonnani tashkil qilgan. Jahon miqyosida 2025 yilda Polsha oltin xaridi bo‘yicha yetakchiga aylangan bo‘lib, mamlakat Markaziy banki bir yil davomida qariyb 102 tonna oltin to‘plagan.
Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston va Ozarbayjon joylashgan. Braziliya va Turkiya ham yetakchi beshlik orasida.
Oltin narxi ham sezilarli darajada oshdi: 2025 yil boshida bir unsiya oltin taxminan 2 800 dollar bo‘lgan bo‘lsa, 2026 yil boshida 5 000 dollardan ham oshgan. O‘tgan yili asosiy sotuvchilar sifatida Singapur va Rossiya ko‘rsatilgan, uzoq muddatda esa Xitoy 2020 yildan beri 358 tonna bilan eng yirik xaridor bo‘lib qolmoqda.
Eng katta oltin zaxira AQShda bo‘lib, 8 100 tonnani tashkil etadi. 2026 yilning 1 fevral holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari 75 milliard dollarga yetgan, shundan 65 milliard dollari oltin zaxirasining qiymati hisoblanadi.

Узбекистан занимает 14-е место по объему золотых резервов
Объем золотых резервов Узбекистана достиг 390,3 тонны, заняв 14-е место в мировом рейтинге. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные приведены в отчете Всемирного золотого совета. При этом Узбекистан обогнал Португалию и Казахстан, приобретя в 2025 году 7,8 тонны драгоценного металла.
За период с 2020 по 2025 год общий объем закупок составил 54,4 тонны. В мировом масштабе в 2025 году лидером по закупке золота стала Польша, центральный банк которой за год накопил около 102 тонн золота.
Следующими в рейтинге идут Казахстан и Азербайджан. Бразилия и Турция также входят в пятерку лидеров.
Цена на золото также значительно выросла: в начале 2025 года унция золота стоила примерно 2800 долларов, а в начале 2026 года превысила 5000 долларов. В прошлом году основными продавцами выступали Сингапур и Россия, а в долгосрочной перспективе Китай с 2020 года остается крупнейшим покупателем с объемом 358 тонн.
Крупнейший золотой резерв находится в США и составляет 8100 тонн. По состоянию на 1 февраля 2026 года золотовалютные резервы Узбекистана достигли 75 миллиардов долларов, из которых 65 миллиардов долларов приходится на стоимость золотого резерва.